Niecodzienne spotkanie z rysiem. "W tych okolicach ich nie było"

Polska
Niecodzienne spotkanie z rysiem. "W tych okolicach ich nie było"
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie

W Leśnictwie Nowiny między Szymanami a Szczytnem jadąca autem kobieta nagrała samochodową kamerą rysia. W tych okolicach dotąd nie odnotowano obecności rysiów - podała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie.

Ryś, którego uchwyciła samochodowa kamera, bez pośpiechu przeszedł przez asfaltową drogę i znikł w lesie. Na nagraniu widać, że zwierzę jest w doskonałej kondycji.

 

- W tym miejscu nie odnotowaliśmy wcześniej obecności rysia - poinformował rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Pietrzak i dodał, że nagranie zwierzęcia jest dla leśników powodem do radości.

 

 

Z danych przekazanych przez Pietrzaka wynika, że ostatnią inwentaryzację rysia przeprowadzono w regionie w sezonie 2014/2015. "Z uwagi na brak odpowiednich danych oraz bardzo duży zasięg wędrówek tych zwierząt, nie określano schematycznych areałów bytowania zidentyfikowanych osobników. Do wyróżnienia poszczególnych osobników posłużyły dane z dokładnych pomiarów tropów, z przejść drapieżników na transektach oddzielających całkowicie różne obserwacje oraz świeżość tropów wraz z kierunkiem przemieszczania się rysi" - czytamy w raporcie udostępnionym przez Pietrzaka.

 

Ok. 200 rysi w Polsce

 

W czasie tej inwentaryzacji stwierdzono występowanie zaledwie 7 rysi: 2 rysie stwierdzono w Puszczy Piskiej, 1 w Puszczy Boreckiej (obserwacja bezpośrednia podczas inwentaryzacji), 3 w Puszczy Rominckiej oraz 1 w północnej części Nadleśnictwa Czerwony Dwór w Lasach Skaliskich.

 

Naukowcy szacują liczebność rysi w Polsce na 200 osobników. W Polsce występują dwie populacje tych zwierząt: bałtycka i karpacka. Populacje te różnią się genetycznie. Pierwsza występuje właśnie w północno-wschodniej części kraju. 

mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie