Narodowcy zbierali pieniądze dla Janusza Walusia, zabójcy z RPA. Nie zebrali ani złotówki

Polska
Narodowcy zbierali pieniądze dla Janusza Walusia, zabójcy z RPA. Nie zebrali ani złotówki
Pixabay/ErikaWittlieb

Członkowie stowarzyszenia Duma i Nowoczesność zbierali pieniądze dla Janusza Walusia, skazanego w RPA na dożywocie za zabójstwo szefa tamtejszej partii komunistycznej Chrisa Haniego. Trwająca rok zbiórka na rzecz zabójcy odbywającego karę od 24 lat, zakończyła się klapą. Stowarzyszenie nie zebrało ani złotówki - informuje "Gazeta Wyborcza".

Duma i Nowoczesność, z siedzibą  w Wodzisławiu Śląskim, którego celem jest m.in. podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, stało się znane w Polsce m.in. za sprawą świętowania w maju 2017 r. urodzin Hitlera.  W ubiegłym roku stoarzyszenie rozpoczęło zbiórkę pieniędzy na rzecz Janusza Walusia, zabójcy czarnoskórego lidera partii komunistycznej RPA. 

 

Waluś, a także prawicowy polityk Clive Derby-Lewis, który dostarczył mu broń i został uznany za głównego pomysłodawcę zamachu, zostali aresztowani i skazani na śmierć. Kara ta została zamieniona na dożywocie. Derby-Lewis zwolniony warunkowo w 2015 roku z uwagi na fatalny stan zdrowia, zmarł w 2016 roku.

 

"Wyrok w ciężkich warunkach"

 

DiN podkreślała, że Polak odbywa wyrok w ciężkich warunkach. "Jedzenie i lekarstwa musi kupować w więziennej kantynie za pieniądze przesyłane przez córkę, która mieszka i zarabia w realiach polskich. Zebrane pieniądze podczas zbiórki zostaną przekazane Januszowi Walusiowi na zakup lekarstwa i jedzenia" - brzmi zgłoszenie zbiórki cytowane przez gazetę.

 

Trwająca rok zbiórka zakończyła się 14 stycznia. Według "GW", stowarzyszenie nie zebrało ani złotówki.

 

"Powód: kłamstwa i oszczerstwa mediów wobec stowarzyszenia DiN" - napisał gazecie Mateusz S. ps. Sitas, lider Dumy i Nowoczesności.

 

Wniosek o rozwiązanie

 

Po imprezie ku czci Hitlera, zorganizowanej w lesie k. Wodzisławia Śląskiego, podczas której część jej uczestników miała na sobie mundury Wehrmachtu Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko sześciu osobom oskarżonym m.in. o o popełnienie 13 maja 2017 r. przestępstwa "polegającego na publicznym propagowaniu nazistowskiego ustroju państwa poprzez zorganizowanie i przeprowadzenie obchodów 128. rocznicy urodzin Adolfa Hitlera".

 

Starosta wodzisławki i gliwicka prokuratura wnioskują także o rozwiązanie stowarzyszenia Duma i Nowoczesność, ponieważ w jego działalności doszło do "rażącego naruszenia prawa" poprzez propagowanie ideologii nazistowskiej.

 

 

WIDEO: "Premier: takie organizacje - jak "Duma i Nowoczesność" powinny być zdelegalizowane"

 

 

zdr/dro/ Gazeta Wyborcza, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie