Grzegorz Braun zarejestrowany jako kandydat na prezydenta Gdańska

Polska
Grzegorz Braun zarejestrowany jako kandydat na prezydenta Gdańska
PAP/Tomasz Gzell

Gdańska komisja wyborcza zarejestrowała w poniedziałek Grzegorza Brauna jako kandydata w przedterminowych wyborach na prezydenta miasta. Obok Brauna o tę funkcję ubiegają się także: p.o. prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz przedsiębiorca Marek Skiba.

Rejestracja Dulkiewicz i Skiby miała miejsce już w ubiegłym tygodniu, po tym, jak Miejska Komisja Wyborcza w Gdańsku sprawdziła dostarczone przez komitety kandydatów podpisy poparcia (każdy kandydat musiał dostarczyć przynajmniej 3 tysiące podpisów).

 

Także komitet wyborczy reżysera filmów dokumentalnych Grzegorza Brauna dostarczył wymagany prawem zestaw podpisów w minioną środę, jednak formalna rejestracja Brauna jako kandydata miała miejsce dopiero w poniedziałek.

 

Braun nie figurował w rejestrze wyborców

 

Przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Gdańsku Marek Jankowski poinformował dziennikarzy, że jednym z wymogów koniecznych do rejestracji było "podanie w oświadczeniu o wyrażeniu zgody (na kandydowanie – red.) adresu zamieszkania". - Na podstawie tego adresu podanego w oświadczeniu komisja ustala, czy dany kandydat figuruje w rejestrze wyborców. Jest to o tyle ważne, że urząd prezydenta może pełnić tylko osoba, która figuruje w rejestrze wyborców w jednej z gmin na terenie Polski - wyjaśnił Jankowski.

 

Dodał, że po weryfikacji adresu podanego przez Brauna, okazało się, że nie figurował on w rejestrze wyborców w podanej gminie. Komisja wezwała więc Brauna do podania właściwego adresu. Kandydat uczynił to w piątek, ale w takim czasie, że komisja nie miała już możliwości sprawdzenia podanej informacji i poprosiła kandydata o stawienie się w poniedziałek. Tym razem weryfikacja poszła pomyślnie i - jak wyjaśnił Jankowski, kandydat został zarejestrowany.

 

"Obstrukcja ze strony komisji wyborczej"

 

Sam Braun odebrał opóźnienie w rejestracji jako "szykanę". - Nastąpiła obstrukcja ze strony komisji wyborczej. Jako rzekomy błąd w naszej dokumentacji wskazano bezprawnie, bez jakiejkolwiek podstawy w kodeksie wyborczym, dane których kodeks wyborczy nie żąda - mówił dziennikarzom Braun.

 

"Kampania wyborcza rusza teraz pełną parą - poza czasem antenowym w mediach publicznych, który kandydatowi przysługuje z mocy prawa, Grzegorz Braun pojawi się m.in. na otwartych spotkaniach z wyborcami, których cykl w różnych dzielnicach miasta planuje sztab wyborczy kandydata” - poinformowało w mailu rozesłanym w poniedziałek mediom, biuro prasowe KWW Grzegorza Brauna.

 

Pełniąca obowiązki prezydenta miasta Aleksandra Dulkiewicz startuje w wyborach z KWW "Wszystko dla Gdańska", z kolei działacz katolicki i przedsiębiorca budowlany Marek Skiba wystawiony został przez KWW "Odpowiedzialni-Gdańsk".

 

Przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska odbędą się w niedzielę 3 marca. Są one wynikiem wygaśnięcia mandatu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zmarł 14 stycznia, po tym jak dzień wcześniej został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W. 53-letni Adamowicz był prezydentem Gdańska od 1998 r. Aleksandra Dulkiewicz była jego I zastępcą.

 

 

WIDEO: "3 marca odbędą się przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska"

 

prz/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze