Nowy prezes Wiosny zapowiada umiędzynarodowienie stowarzyszenia. "To mój cel"

Polska
Nowy prezes Wiosny zapowiada umiędzynarodowienie stowarzyszenia. "To mój cel"
Facebook/Stowarzyszenie WIOSNA

Wiosna ma w sobie potencjał międzynarodowy - powiedział w piątek nowy prezes stowarzyszenia ks. Grzegorz Babiarz. Jak zaznaczył, zespół Wiosny na bieżąco pracuje, kontakty z partnerami biznesowymi i wolontariuszami są utrzymane.

Na pytanie o przyczyny zmiany na stanowisku prezesa stowarzyszenia odpowiedział, że taka była demokratyczna decyzja członków walnego zgromadzenia, w którego skład wchodzą osoby zaangażowane w projekty Wiosny, w tym Szlachetną Paczkę, także pracownicy stowarzyszenia.

 

Jak wyjaśnił, Joanna Sadzik, tak jak i pozostali byli już członkowie zarządu stowarzyszenia wciąż pracują w stowarzyszeniu i za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie. Prezes dodał, że otrzymał od nich zapewnienie o tym, że kontynuują swoje zadania. Sadzik nie odbiera od dziennikarzy telefonów.

 

"Moje decyzje są podejmowane samodzielnie"

 

Zadaniem nowego prezesa - jak sam przyznał - jest odbudowa i realizacja wartości, które są zawarte w statucie stowarzyszenia Wiosny. Ks. Babiarz zaznaczył, że zespół na bieżąco pracuje, utrzymuje kontakty z partnerami biznesowymi i wolontariuszami. Jak dodał, informatycy pracują nad nowym, istotnym dla Szlachetnej Paczki projektem.

 

Prezes na pytanie, czy ks. Jacek Stryczek będzie miał wpływ na jego działania odpowiedział: "moje decyzje są podejmowane samodzielnie, opieram się tylko na merytorycznych podstawach i zasadach statutowych stowarzyszenia". Przyznał, że zna ks. Jacka Stryczka, tak jak i pozostałe osoby zaangażowane w działalność Wiosny, ponieważ sam był zaangażowany w organizację Szlachetnej Paczki - był liderem Paczki na krakowskim Prądniku Czerwonym. Ks. Stryczek - wyjaśnił prezes - pozostaje biernym członkiem stowarzyszenia, nie jest pracownikiem, nie pobiera żadnego wynagrodzenia, wynagrodzenia nie pobierał też jako prezes stowarzyszenia.

 

Ks. Babiarz powiedział, że potrzebuje czasu, aby dokładnie zapoznać się z sytuacją Wiosny i zapowiedział, że za miesiąc przedstawi swoją wizję organizacji.

 

- Znam różne rzeczywistości i relacje społeczne w różnych krajach - przez to, że w nich pracowałem. Myślę, że Wiosna ma w sobie potencjał międzynarodowy. To jest mój cel (umiędzynarodowienie stowarzyszenia - red.) - powiedział.

 

"Naruszono wiele zasad rzetelności"

 

Pytany o atmosferę w stowarzyszeniu odpowiedział, że miał już spotkanie z pracownikami, które było "trudne", ponieważ wtorkowy artykuł Onetu o odwołaniu Sadzik wzbudził niepokój. Podczas spotkania z pracownikami ks. Babiarz zapewnił ich, że nie ma powodów do niepokoju, a procesy decyzyjne związane z organizacją Szlachetnej Paczki są zachowane. Ocenił także, że w artykule Onetu "naruszono wiele zasad rzetelności".

 

Na kolejnym walnym zgromadzeniu stowarzyszenia zostaną powołani nowi członkowie zarządu, według ks. Babiarza powinni oni znać Wiosnę. Termin walnego zgromadzenia nie jest jeszcze znany.

 

Ks. Grzegorz Babiarz został powołany na nowego prezesa Wiosny podczas poniedziałkowego walnego zgromadzenia, zastąpił na tym miejscu Joannę Sadzik, która objęła stanowisko po rezygnacji ks. Jacka Stryczka. W poniedziałek też podał się do dymisji zarząd Wiosny - według nieoficjalnych informacji był to wyraz solidarności z Sadzik.

 

Prokuratorskie śledztwo ws. mobbingu

 

Stowarzyszenie Wiosna w Krakowie działa od 2001 r. Jego założycielem jest ks. Jacek Stryczek, który był prezesem organizacji do września 2018 r., kiedy to zrezygnował po tym, jak Onet opublikował artykuł wskazujący na mobbing w stowarzyszeniu. Sprawą zajmuje się prokuratura, przesłuchiwani są kolejni świadkowie.

 

Ks. Grzegorz Babiarz (ur. 17 września 1974 r.) jest doktorem teologii, przygotowuje też pracę doktorską z zakresu filozofii, jest wykładowcą akademickim. Studiował też m.in. neurobiologię i kognitywistykę. Koordynował wprowadzenie Katedry Wawelskiej do Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego (Avinion 2008-2009). W latach 2012-2017 pełnił obowiązki wychowawcy i prefekta studiów Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Zarządzał grupą kleryków podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Pracował w wielu parafiach w Polsce, a także za granicą (m.in. w Kanadzie, USA, Francji, Niemczech i we Włoszech). Zna język angielski, rosyjski, niemiecki, włoski, francuski, hiszpański, grekę i łacinę.

 

Ks. Grzegorz Babiarz ukończył kurs psychoterapii. Należy do Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Jest aktywnym psychoterapeutą i prowadzi swój gabinet.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie