Rosja proponuje, żeby USA zniszczyły wyrzutnie MK-41

Świat
Rosja proponuje, żeby USA zniszczyły wyrzutnie MK-41
PAP/EPA/Alexey Nikolsky/SPUTNIK/KREMLIN POOL/POOL

Ministerstwo obrony Rosji oświadczyło w czwartek, że proponuje stronie amerykańskiej, by w okresie przed wygaśnięciem układu INF zniszczyła wyrzutnie MK-41, z których mogą być wystrzeliwane pociski Tomahawk. Zarzuciło też Waszyngtonowi naruszanie układu INF (o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu).

Resort obrony wezwał w czwartek amerykańskiego attache wojskowego i wręczył mu notę protestacyjną w tej sprawie.

 

Jak przekazało ministerstwo, Rosja proponuje stronie amerykańskiej, by w okresie przed zakończeniem obowiązywania INF podjęła "wszelkie niezbędne kroki w celu powrotu do bezwzględnego przestrzegania" tego układu. W tym celu resort zaproponował, by Stany Zjednoczone zniszczyły rozlokowane na lądzie wyrzutnie MK-41, a także m.in. bezzałogowe aparaty latające, "które ze względu na swoje parametry odpowiadają terminowi »pocisk manewrujący bazowania naziemnego« przewidzianemu przez INF". 

 

Ministerstwo zarzuciło również stronie amerykańskiej, że "niejeden rok naruszała swoimi działaniami wymogi" INF. Rzecznik resortu Igor Konaszenkow oświadczył, że USA "faktycznie stworzyły warunki do produkcji pocisków zakazanych przez ten układ".

 

Rosja wstrzymuje udział w INF

 

Wyrzutnie MK-41 są rozmieszczane jako elementy systemu obrony przeciwrakietowej w Europie. Rosyjscy wojskowi twierdzą, że wyrzutnie te mogą zostać użyte do odpalania pocisków średniego zasięgu.

 

Waszyngton oficjalnie poinformował Moskwę 2 lutego o zawieszeniu przestrzegania układu INF i rozpoczęciu procedury wycofania się z tego traktatu. Rosyjski prezydent Władimir Putin powiedział w sobotę, że Rosja wstrzymuje swój udział w INF w odpowiedzi na działania USA.

mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie