"Polacy potrzebują programu, pewnej wizji rozwoju kraju". Lubnauer o koalicji ugrupowań opozycyjnych

Polska

- Polacy potrzebują również stabilnej koalicji, która będzie gwarantem, że uda się tę wizję zrealizować - powiedziała w "Graffiti" Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej. Dodała, że "zbudowanie takiej koalicji jest najtrudniejsze", nie wyklucza koalicji z Wiosną Biedronia. Pytana o to, kiedy ostatnio rozmawiała o koalicji z Grzegorzem Schetyną przyznała, że "telefonicznie w styczniu".

Katarzyna Lubanuer podkreślała w rozmowie z Wojciechem Dąbrowskim, że "ważne, by koalicja nie była na jedne wybory, ale ofertą dla Polski również na jesień". Mówiła, że prowadzi zaawansowane rozmowy o takiej koalicji z szefem Ludowców Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Określiła te rozmowy jako "owocne". 

 

"Siły antyeuropejskie dochodzą do władzy"

 

- Martwimy się, że siły antyeuropejskie dochodzą do władzy - przyznała liderka Nowoczesnej mówiąc o najbliższych wyborach do europarlamentu. - Będzie dużo więcej parlamentarzystów, którzy są przeciwni Europie - dodała zauważając, że "ważne jest, żeby z Polski pojechali ci (do Parlamentu Europejskiego - red.), którzy są zwolennikami Europy".

 

Podkreślała jednak, że to, "jakie będzie miejsce Polski w UE, jakie będzie miejsce Polski na świecie i jaki będzie rozwój Polski wewnętrznie - czy będziemy w stanie zapewnić obywatelom dobrobyt, czy będziemy w stanie zapewnić im życie w praworządnym państwie, szacunek, zaufanie - to wszystko decyduje się na arenie polskiej, czyli w wyborach jesiennych".  

 

- Polacy potrzebują programu, pewnej wizji rozwoju kraju. Potrzebują również stabilnej koalicji, która będzie gwarantem, że uda się tę wizję zrealizować - mówiła, przyznając jednocześnie, że "zbudowanie takiej koalicji jest najtrudniejsze". 

 

Lubnauer ze Schetyną rozmawiała w styczniu, telefonicznie

 

Zapytana, czy jest pewna, że przewodniczącemu PO Grzegorzowi Schetynie zależy jeszcze na Nowoczesnej i na PSL zauważyła, że w jednym z ostatnich wywiadów lider PO mówił o konieczności zawiązania koalicji na 10 miesięcy. - Mam nadzieję, że to jest jakiś przełom w myśleniu Platformy Obywatelskiej i, mam nadzieję, że to zaowocuje tym, że uda się zbudować szersze porozumienie - powiedziała. 

 

- Komunikujecie się rozmowami w mediach? - zapytał zdziwiony dziennikarz. Lubnauer odparła, że osobiście rozmawiała we wtorek z szefem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. 

 

- A z Grzegorzem Schetyną? - dopytywał prowadzący rozmowę. - Ostatnio nie. Ostatnio rozmawialiśmy telefonicznie w styczniu - przyznała szefowa Nowoczesnej.

 

Lubnauer szybko dodała, że o koalicji europejskiej, którą chce stworzyć PO, dowiedziała się z mediów. - Wszyscy się dowiedzieli - sprecyzowała.  

 

"Szeroka, wielobarwna koalicja"

 

Zapytana, czy mówiąc o szerokim porozumieniu wyklucza koalicję z Wiosną Roberta Biedronia liderka Nowoczesnej odparła: - Niczego nie wykluczamy. Nie można wykluczyć, że jesienią będzie szeroka, wielobarwna koalicja, która będzie reprezentować różne wartości. 

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie