Towarzystwo Przyjaciół Woli chce uznania budynku przy Srebrnej 16 za zabytek

Polska
Towarzystwo Przyjaciół Woli chce uznania budynku przy Srebrnej 16 za zabytek
Polsat News

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Woli, poseł PO Michał Szczerba zapowiedział złożenie wniosku o ponowne wpisanie budynku przy ul. Srebrnej 16 do gminnej ewidencji zabytków m.st. Warszawy. Przy Srebrnej 16 powiązana ze środowiskiem PiS spółka "Srebrna" planowała budowę dwóch wieżowców.

Na konferencji prasowej Szczerba przedstawił historię XIX-wiecznego budynku przy ul.Srebrnej 16. Budynek ten należał do Maurycego Bormana i mieściły się w nim zakłady mechaniczne "Bormann, Szwede i spółka".

 

Karbochemia w budynku Srebrnej

 

Podczas wojny - jak mówił polityk - budynek przy Srebrnej 16 był związany ze zgrupowaniem AK Chrobry II, a w dokumentach powstańczych nosił nazwę placówka Karbochemia. - Był to budynek zajęty przez powstańców warszawskich, budynek broniony, budynek, w którym ginęli żołnierze - mówił poseł PO.

 

Szczerba zaprezentował też akt notarialny - umowę użytkowania wieczystego gruntu i odpłatne przeniesienie własności budynku przy ul. Srebrnej 16 - z 1995 r. między Skarbem Państwa a Fundacją Prasową "Solidarność" (w 1995 r. Fundacja zostaje głównym udziałowcem w nowopowstałej spółce "Srebrna"). W dokumencie wskazano, że "nabywca ma obowiązek utrzymywać budynek w należytym stanie, a w razie jego zniszczenia lub rozbiórki ma obowiązek do odbudowy".

 

- Ten dokument rzuca nowe światło na sytuację prawną budynku Srebrna 16. To nie jest pytanie w tej chwili, jak wysoko zabudować i czy rozbierać. W opinii Towarzystwa Przyjaciół Woli ten budynek stanowi wartość historyczną, zabytek i - zgodnie z umową - nie może zostać rozebrany, a to oznacza, że żadna inwestycja w jego miejscu nie może zostać realizowana - mówił Szczerba.

 

"Wartość historyczną budynków należy ocenić jako zerową"

 

W 2010 r. wojewódzki konserwator zabytków przekazał informację do m.st. Warszawy, że budynek administracyjny fabryki "Bormann, Szwede i spółka" jest w wykazie gminnej ewidencji zabytków.

 

W 2014 r. zarząd spółki "Srebrna" złożył wniosek o usunięcie budynku przy Srebrnej 16 z gminnej ewidencji zabytków. Pod pismem podpisali się ówczesny prezes spółki Kazimierz Kujda i członkini zarządu Janina Goss. Do dokumentu dołączono opinie Jakuba Lewickiego, w których stwierdza on m.in., że: "wartość historyczną budynków przy ul. Srebrnej 16 należy ocenić jako zerową" oraz że "nie są znane żadne wydarzenia historyczne związane z budynkiem".

 

Jak stwierdził Szczerba, że w jednej ze swoich opinii z 2014 r. Jakub Lewicki informuje, że opiera się na różnych projektach, w tym na "projekcie konstrukcyjnym schodów ewakuacyjnych w budynku firmy »Srebrna«". Z kolei w oświadczeniu z 31 stycznia 2019 r. Lewicki (który w marcu 2017 r. został Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków) pisze, że nie był inicjatorem wykreślenia budynku z ewidencji zabytków, lecz jedynie autorem opinii dotyczącej oceny wartości zabytkowej budynku, a "w przedstawionych mu materiałach nie było informacji, że właścicielem jest spółka Srebrna, ani też nie wiedział nawet o istnieniu tej spółki".

 

W sierpniu 2015 r. Srebrna 16 została wykreślona z gminnej ewidencji zabytków.

 

Aktywiści złożą wniosek o ponowny wpis do rejestru

 

- Ta sprawa bulwersuje, ale Towarzystwo Przyjaciół Woli współdziałając ze środowiskiem zgrupowania AK Chrobry II nie pozostawi bez jakichkolwiek działań. Obiecujemy, że złożymy w najbliższych dniach wniosek o ponowny wpis budynku Srebrna 16 do gminnej ewidencji zabytków miasta stołecznego Warszawy - oświadczył.

 

WIDEO: "Taśmy Kaczyńskiego": "jeśli nie wygramy wyborów, to nie zbudujemy wieżowca w Warszawie"

 

 

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie