Kaczyński grozi Agorze pozwem za publikację nagrań. Żąda przeprosin. "GW": nie ulegniemy groźbom

Polska
Kaczyński grozi Agorze pozwem za publikację nagrań. Żąda przeprosin. "GW": nie ulegniemy groźbom
Polsat News

Wydawca "Gazety Wyborczej" otrzymał od prawników Jarosława Kaczyńskiego "ostateczne wezwanie przedsądowe" w sprawie opublikowanych nagrań. Prezes PiS żąda przeprosin za "nielegalne pogwałcenie jego dóbr osobistych". Termin spełnienia żądań upływa w czwartek. "GW" zapowiada, że "nie ulegnie groźbom". I pyta: jeśli taśmy dowodzą uczciwości Kaczyńskiego, o czym przekonuje PiS, to po co grozić sądem?

Jak poinformowała "GW", prawnicy Kaczyńskiego chcą, aby gazeta przeprosiła za kilkanaście materiałów (chodzi o artykuły, pliki audio, stenogramy nagrań, publicystykę). Twierdzą, że doszło "do upublicznienia przebiegu rozmów z jego udziałem, utrwalonych bez jego wiedzy i zgody”. W związku z tym żądają, by gazeta wyraziła ubolewanie, że dziennikarze "dopuścili się w ten sposób nielegalnego pogwałcenia dóbr osobistych Jarosława Kaczyńskiego w postaci swobody komunikowania się".

Według prawników prezesa PiS w publikacjach zaprezentowano  "bezprawne twierdzenia, w tym sugestie oraz relacje z wypowiedzi innych osób, że Jarosław Kaczyński popełnił, względnie mógł popełnić przestępstwa: płatnej protekcji, przekroczenia uprawnień posła, oszustwa".

 

Kaczyński domaga się też 30 tys. zł odszkodowania.

 

"To nie my nagraliśmy prezesa"

 

Gazeta odpiera zarzuty, że to nie jej dziennikarze nagrali Kaczyńskiego, ale uczestnik rozmowy austriacki biznesmen Gerald Birgfellner. "Ujawnienie biznesowych negocjacji prowadzonych przez polityka nr 1 w Polsce było obowiązkiem dziennikarzy i leżało w interesie opinii publicznej" - przekonuje "GW".

 

I dodaje, że "nigdzie nie zarzucała korupcji i płatnej protekcji temu politykowi, a o domniemane oszustwo oskarża go członek jego rodziny - Birgfellner".

 

"Żądania wobec Agory rozmijają się również z przekazem informacyjnym PiS" - piszą autorzy artykułu. "Jeśli (taśmy Kaczyńskiego - red.) dowodzą uczciwości, to po co grozić sądem?" - zastanawiają się.

 

Przywołują w tym kontekście wypowiedzi m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, który podczas specjalnie zwołanej konferencji, oświadczył że Kaczyński, dzięki tym nagraniom dał się poznać jako "wzór tego, jak powinno się prowadzić w Polsce biznes".

 

"Patrzymy władzy na ręce"

 

"Gazeta Wyborcza" oświadczyła, że "nie ulegnie szantażom, szykuje kolejne publikacje i nie przestanie patrzeć władzy na ręce". 

 

Sprawa dotyczy serii materiałów, które od ubiegłego wtorku publikuje "Gazeta Wyborcza". Pierwsza publikacja to stenogram nagrania rozmowy z lipca 2018 roku m.in. Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem, dotyczącej planów budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna. 

 

Budowa miała być sfinansowana z kredytu udzielonego przez bank Pekao SA w wysokości do 300 mln euro (1,3 mld zł). W biurowcu miałyby się mieścić m.in. apartamenty, hotel i siedziba fundacji Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego.

 

Polsat News

 

Następnie "GW" napisała, że Kaczyński 20 razy spotykał się z Birgfellnerem w siedzibie PiS; w jednej z rozmów brał udział prezes Pekao SA Michał Krupiński.

 

"Treść i forma dalece odbiega"
 

W sobotę, 2 lutego, portal gazeta.pl opublikował oświadczenie, w którym przeprasza prezesa PiS za to, że "w jednym z artykułów napisał przez pomyłkę, że Jarosław Kaczyński jest podejrzany o popełnienie przestępstwa". Rzeczniczka partii, Beata Pazurek, oświadczyła, że w taka forma przeproszenia nie wypełnia wezwania przedsądowego, a "treść i forma dalece odbiega od warunków".

 

 

"Prezes chce załatwić tak, by było uczciwie"

 

W środę gość programu "Graffiti" w Polsat News Paweł Szefernaker potwierdził, że sporządzono i złożono wezwania przedsądowe, "żeby za to, co było nieprawdziwe, przeprosić".

 

- Prezes Kaczyński mówi, że wszystko chce załatwić tak, by było uczciwie - powiedział Szefernaker. - Te taśmy same się bronią przez słowa, które się tam pojawią. Myślę, że prezes wypowie się w sprawie taśm, ale na razie nie są to żadne rewelacje.

ked/dro/ Gazeta Wyborcza, wirtualnemedia.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie