12-latki wymyśliły próbę porwania. Nie potrafiły wytłumaczyć, dlaczego kłamały

Polska
12-latki wymyśliły próbę porwania. Nie potrafiły wytłumaczyć, dlaczego kłamały
Zdj. ilustracyjne/Policja

Dwie 12-letnie dziewczynki z jednej z podkrakowskich gmin wymyśliły, że nieznani mężczyźni próbowali je porwać podczas powrotu do domu ze szkoły . Nieletnie staną teraz przed sądem rodzinnym za składanie fałszywych zgłoszeń na policji.

Jak poinformował w środę rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń, nastolatki po powrocie do domu opowiedziały rodzicom, że dwóch mężczyzn próbowało je wciągnąć do bagażnika. Opiekunowie telefonicznie zgłosili zdarzenie na policję - na wskazanie miejsce zostali skierowani policjanci w Krzeszowic, którzy zaczęli poszukiwać sprawców.

 

Do okolicznych jednostek policji rozesłano też komunikat z opisem pojazdu oraz przebiegiem zdarzenia.

 

Na komisariacie w Krzeszowicach dziewczynki podtrzymały swoją historię i przekazały szczegóły - jeden z mężczyzn miał je śledzić, po czym zaczął za nimi biec. W międzyczasie miał podjechać samochód, z którego wysiadł drugi mężczyzna i wspólnie próbowali wciągnąć dziewczęta do bagażnika pojazdu, jednak udało im się wyrwać z rąk rzekomych porywaczy i uciekły.

 

Po przekazaniu tych informacji nastolatki przyznały jednak, że nie było żadnej próby porwania, a całe zdarzenie zmyśliły nie podając powodu tego kłamstwa. Teraz nieletnimi zajmie się sąd rodzinny.

 

- To nie pierwsze takie zgłoszenie na terenie powiatu krakowskiego, które się nie potwierdziło - zaznaczył Gleń i poinformował, że w związku ze zderzeniem krzeszowiccy policjanci planują zorganizować spotkania w okolicznych szkołach, aby uświadomić dzieciom, jakie konsekwencje mogą płynąć z fikcyjnych zgłoszeń.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie