Rekordowo dużo cudzoziemców w niemieckich więzieniach. Najwięcej - Polaków

Świat
Rekordowo dużo cudzoziemców w niemieckich więzieniach. Najwięcej - Polaków
Pixabay

Odsetek więźniów obcokrajowców w niemieckich zakładach karnych osiągnął rekordowy poziom - pisze "Rheinische Post". Najwięcej z nich pochodzi z Polski, Tunezji, Libii, Czech i Gruzji. Gazeta podkreśla również, że przybywa osadzonych o "islamistycznych poglądach", a w niektórych więzieniach "prawie 40 proc. więźniów uczestniczy w piątkowych muzułmańskich nabożeństwach".

Dziennik przeanalizował dane pochodzące z 16 landowych ministerstw sprawiedliwości. Wynika z nich m.in., że w Berlinie i Hamburgu więcej niż co drugi więzień jest obcokrajowcem.

 

Z kolei w Nadrenii Płn.-Westfalii odsetek cudzoziemców od roku 2015 wzrósł z 33 do 36 proc. obecnie. Także we wschodnioniemieckich więzieniach przebywa coraz więcej cudzoziemców. W Saksonii w marcu 2016 w zakładach karnych było 482 cudzoziemców, a dwa lata później - 601. Aktualnie jest ich 981 - informuje gazeta. 

 

Odsetek obcokrajowców znacznie wzrósł także w zachodnich krajach związkowych (w porównaniu z 2016 rokiem - red.): w Hamburgu z 55 proc. do 61 proc., w Berlinie z 43 proc. do 51 proc., w Dolnej Saksonii z 29 proc. do 33 proc., w Nadrenii-Palatynacie z 26 proc. do 30 proc., w Badenii-Wirtembergii z 44 proc.do 48 proc., w Bremie z 35 proc. do 41 proc., w Szlezwiku-Holsztynie z 28 proc.do 34 proc., w kraju Saary z 24 proc. do 27 proc. W Bawarii natomiast od roku 2012 odsetek osadzonych cudzoziemców wzrósł z 31 proc. do 45 proc.

 

Według danych resortów sprawiedliwości, najwięcej obcokrajowców w niemieckich więzieniach pochodzi z Polski, Tunezji, Libii, Czech i Gruzji.

 

Od garstki do 45 na land

 

"Rheinische Post" zwraca uwagę na więźniów o "islamistycznych poglądach". - Ich liczba znacznie wzrosła w ostatnich dwóch latach - zwrócił uwagę cytowany przez gazetę minister sprawiedliwości Badenii-Wirtembergii Guido Wolf (CDU).

 

Jeszcze w 2016 roku w tym landzie była zaledwie garstka skazanych za powiązania ze środowiskami islamistów. W 2017 r. było ich 20-30, a obecnie 45 - zauważa dziennik. 

 

W Nadrenii Płn.-Westfalii wśród 5683 więźniów legitymujących się zagranicznych paszportem 32 osoby odbywają kary za założenie lub przynależność do organizacji terrorystycznych. Są wśród nich także trzy osoby ukarane za "przygotowanie aktu przemocy zagrażającego bezpieczeństwu państwa".

 

W Hesji w lutym 2019 we wszystkich zakładach karnych przybywało 1280 więźniów będących wyznawcami islamu, co odpowiada 27,4 proc. W niektórych więzieniach prawie 40 proc. więźniów uczestniczy w piątkowych muzułmańskich nabożeństwach - informuje "Rheinische Post".

 

 

WIDEO: Służba Więzienna: Stefan W. nie współpracował w procesie resocjalizacyjnym

 

zdr/dro/ dw.com, rp-online.de
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie