Powstaje pierwszy Śpiewnik Unii Europejskiej. Polacy mogą wybrać sześć utworów

Kultura

"Bogurodzica","Hej bystra woda", "Mury" Jacka Kaczmarskiego czy może "Wiosna, ach, to ty" Marka Grechuty - to zaledwie kilka z nominowanych utworów, które mogą znaleźć się w pierwszym Śpiewniku Unii Europejskiej. Muzyczne dziedzictwo Polski będzie zaprezentowane przez sześć kompozycji. W głosowaniu może wziąć udział każdy chętny i wybrać z listy pieśni lub piosenki.

Śpiewnik Unii Europejskiej jest unikalnym i niezależnym projektem zainicjowanym przez organizację non-profit The European Union Songbook, założoną w 2015 roku przez trzech Duńczyków i Włocha. Założyciel i prezes stowarzyszenia Jeppe Marsling mówił o swojej inicjatywie, że została podjęta, aby przybliżyć obywatelom UE dziedzictwo muzyczne poszczególnych krajów.

 

- To nie jest konkurs organizowany po to, żeby wygrywać z Estończykami, Cyprem czy Maltą. Chodzi o to, żebyśmy mieli okazję poznać się nawzajem - mówi reporterowi Polsat News redaktor polskiej edycji Śpiewnika Unii Europejskiej prof. dr hab Marcin Tomczak, z Wydziału Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. - Różnorodność piosenek jest bardzo duża, więc chodzi o to, byśmy w przyszłości mogli wziąć tę książkę do ręki i zobaczyć, jakie piosenki są popularne, np. na Litwie lub we Włoszech - dodaje profesor.

 

Publikacja pod koniec roku

 

Publikacja pierwszej edycji śpiewnika planowana jest na grudzień. Teksty 162 piosenek zostaną wydrukowane w języku narodowym wraz z zamieszczonym obok angielskim tłumaczeniem. Ewentualny zysk ze sprzedaży zostanie przekazany na sfinansowanie drugiego nakładu we wszystkich 24 językach Unii Europejskiej, tak aby każdy, bez względu na znajomość języka, mógł śpiewać i rozumieć teksty wszystkich piosenek.

 

Do tej pory zagłosowało 53 tys. osób z 23 krajów Unii. Teraz do plebiscytu zostali zaproszeni Polacy, którzy będą mogli oddać swój głos na sześć piosenek po jednej w każdej kategorii: Miłość, Natura i Pory Roku, Wolność i Pokój, Pieśni ludowe, Pieśni wiary oraz Pieśni dziecięce.

 

- Moim faworytem, jeżeli chodzi o pieśni o miłości, jest chociażby "Z tobą chcę oglądać świat" Zbigniewa Wodeckiego czy "Jej portret" z muzyką Włodzimierza Nahornego - powiedział prof. Tomczak.

 

 

Głosowanie do końca lutego

 

Polskie utwory wybrali studenci i wykładowcy z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. 

 

- Mam nadzieję, iż zachęcą one europejskiego melomana do bliższego zapoznania się z polską kulturą muzyczną - powiedział profesor.

 

Głosy na polskie piosenki można oddać do 28 lutego stronie eu-songbook.org.

ked/dro/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie