Poroszenko: nie wpuścimy obserwatorów z Rosji na wybory prezydenckie

Świat
Poroszenko: nie wpuścimy obserwatorów z Rosji na wybory prezydenckie
Polsat News

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział, że wyda straży granicznej rozkaz, by nie wpuszczała obserwatorów z Rosji na zaplanowane na koniec marca wybory prezydenckie. Szef państwa mówił o tym w programie stacji telewizyjnej ICTV w poniedziałek wieczorem.

- Jako prezydent Ukrainy i zwierzchnik sił zbrojnych wydam Państwowej Służbie Granicznej rozkaz, by ich nie wpuszczano. I gwarantuję wam i narodowi ukraińskiemu, że ten rozkaz zostanie wykonany - oświadczył.

 

"Test dla ukraińskiej demokracji"

 

Prócz wyborów prezydenckich Ukrainę czekają jesienią wybory parlamentarne. Poroszenko ocenił, że będą one testem dla ukraińskiej demokracji, m.in. ze względu na wysiłki Rosji, która chce mieć wpływ na wyniki głosowania. Wymienił w tym kontekście rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

 

- Uważa on (Putin), że taniej będzie podważyć stabilność Ukrainy od wewnątrz i zapewnić sobie wpływ na wybór obywateli - zarówno poprzez mechanizmy wsparcia medialnego oraz ingerencji finansowej, jak i poprzez piątą kolumnę. Były też plany (wpływu) na Cerkiew. Nie pozwolimy na to (…). Obronimy Ukrainę - powiedział prezydent, który w wyborach 31 marca będzie ubiegał się o reelekcję.

 

Projekt ustawy w parlamencie 

 

W poniedziałek w ukraińskim parlamencie przedłożono projekt ustawy, w której deputowani chcą zakazać Rosjanom udziału w misjach obserwacyjnych w ich kraju.

 

Wcześniej przeciwko rosyjskim obserwatorom wypowiadał się minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin, który zaprosił do monitorowania wyborów Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (ODIHR/OBWE).

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie