Areszt dla rasisty z Krakowa. Groził nożem czarnoskórym Polakom

Polska
Areszt dla rasisty z Krakowa. Groził nożem czarnoskórym Polakom
Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych/

Policja zatrzymała 31-latka, który w Krakowie zaczepił, znieważał i groził dwóm czarnoskórym mężczyznom, że ich zabije. Podejrzany po postawieniu zarzutów został tymczasowo aresztowany – poinformował rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń. Wykrzykiwał: "murzyni powinni zginąć, wypier…j czarnuchu!.

O sprawie policję poinformował Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

 

Do zdarzenia doszło 31 stycznia ok. godz. 13 w centrum Krakowa. Jak podaje policja podejrzany najpierw zaczepił parę przechodniów w wulgarnych słowach próbując sprowokować czarnoskórego mężczyznę do kłótni, a gdy nie osiągnął celu, rzucił w jego kierunku puszką. Następnie wyjął nóż grożąc mu śmiercią. Napadnięci uciekli. Tego samego dnia agresor w podobny sposób zaczepił innego ciemnoskórego mężczyznę. Jemu także groził nożem.

 

Obaj pokrzywdzeni pochodzą z Afryki, mają polskie obywatelstwo. Niezależnie od siebie zgłosili się do krakowskich komisariatów informując o atakach.

 

Grozi mu do 5 lat więzienia 

 

Wizerunek napastnika został rozesłany do jednostek policji. Sprawca został w sobotę rozpoznany na ulicy przez policjanta i zatrzymany.

 

Po doprowadzeniu do prokuratury mężczyzna - mieszkaniec powiatu krakowskiego - usłyszał zarzuty: gróźb bezprawnych pozbawienia życia z powodu przynależności rasowej, znieważenia słowami powszechnie uznanymi za obelżywe z powodu przynależności rasowej, przy czym czynów tych dopuścił się okazując rażące lekceważenie porządku publicznego.

 

Zgodnie z decyzją sądu podejrzany spędzi trzy miesiące w areszcie. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie