77-latka chcąc "chronić" oszczędności pojechała na polecenie oszustów z Krakowa do Łodzi

Polska
77-latka chcąc "chronić" oszczędności pojechała na polecenie oszustów z Krakowa do Łodzi
Pixabay/PhotoMIX-Company

77-latka z Krakowa chcąc "chronić" swoje oszczędności za namową oszustów pojechała taksówką aż do Łodzi. Tam wrzuciła pieniądze do kosza na śmieci. W sumie straciła ponad 20 tys. zł - poinformował we wtorek rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń.

Na telefon stacjonarny poszkodowanej zadzwoniła najpierw kobieta utrzymująca, że jest jej siostrzenicą. Potem rozmawiał z nią mężczyzna przedstawiający się jako funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego.

 

"Ostrzegł" starszą panią przed złodziejami

 

Fałszywy policjant poinformował starszą panią o próbie kradzieży oszczędności z jej konta.

 

- Aby zapobiec utracie pieniędzy, przekonana, że uczestniczy w tajnej akcji policji, kobieta udała się do banku, gdzie podjęła pieniądze i pojechała taksówką we wskazane przez fałszywego policjanta miejsce, to jest z Krakowa aż do Łodzi - poinformował Gleń.

 

- Do kosza na śmieci przy jednej z ulic wrzuciła 18 tys. zł. Straty jakie poniosła, łącznie z rachunkiem za taksówkę wyniosły ponad 20 tys. zł - poinformował rzecznik małopolskiej policji.

 

Coraz bardziej przebiegli oszuści

 

Inna krakowianka straciła w ostatnich dniach biżuterię o wartości 3,8 tys. zł. Zadzwonił do niej mężczyzna podający się za pracownika banku i oświadczył, że z jej konta skradziono 30 tys. zł. W kolejnej rozmowie rzekoma policjantka potwierdziła ten fakt i ostrzegła kobietę, że może paść ofiarą kradzieży we własnym mieszkaniu.

 

Nakazała jej przygotować kosztowności, jakie ta miała w domu i przekazać je osobie, która się po nie zgłosi.

 

Policjanci ostrzegają, że oszuści, którzy próbują zwieść seniorów są coraz bardziej zdeterminowani i przebiegli. Wiedząc, że starsze osoby mogą znać już metodę kradzieży "na wnuczka" ciągle szukają nowych sposobów na uśpienie czujności ofiary. Funkcjonariusze przypominają, że zasada ograniczonego zaufania wobec nieznajomych powinna obowiązywać nie tylko dzieci, ale także dorosłych.

dk/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze