29 dyplomatów złożyło ślubowanie i odebrało nominacje na stopnie dyplomatyczne

Polska
29 dyplomatów złożyło ślubowanie i odebrało nominacje na stopnie dyplomatyczne
PAP/Leszek Szymański

29 dyplomatów złożyło we wtorek ślubowanie i odebrało nominacje na stopnie dyplomatyczne. Stoi przed wami zadanie wpływania na świat i takiego współkształtowania jego zmian, by szły w kierunku korzystnym dla naszego państwa - mówił szef MSZ Jacek Czaputowicz podczas uroczystości.

Nominacje na pierwsze stopnie dyplomatyczne otrzymało 25 absolwentów aplikacji dyplomatyczno-konsularnej w Akademii Dyplomatycznej i czterech pracowników MSZ. Złożyli oni ślubowanie o treści: "Przyrzekam i zobowiązuję się godnie reprezentować Rzeczpospolitą Polską, dbać o jej interesy i dobre imię, rzetelnie i sumiennie wykonywać powierzone mi obowiązki".

 

Równocześnie przygotowania do zawodu dyplomaty w ramach Akademii Dyplomatycznej rozpoczęła grupa 17 nowych aplikantów, która - jak podkreślał dyrektor Akademii Artur Harazim - "z sukcesem przeszła wielomiesięczny i wieloetapowy proces rekrutacyjny, do którego zgłosiło się 202 kandydatów".

 

"Szczególne zadanie stoi dziś przed dyplomatami"

 

- Oczekujemy, że państwo będziecie kontynuować w sposób godny pracę wielu pokoleń naszych poprzedników, którzy z poświęceniem służyli krajowi. Liczymy także, że będziecie kontynuować te najlepsze tradycje polskiej dyplomacji; być może pójdziecie w ślady takich osób, jak Ignacy Jan Paderewski, Jan Karski czy Aleksander Ładoś - podkreślał szef MSZ, zwracając się do świeżo upieczonych dyplomatów.

 

 

Zdaniem Czaputowicza współczesny świat charakteryzuje "współzależność, a zarazem nieprzewidywalność". W tym kontekście - jak przekonywał - "szczególne zadanie stoi dziś przed dyplomatami". - Zadanie wpływania na świat i takiego współkształtowania jego zmian, aby szły w kierunku korzystnym dla naszego państwa - wskazał.

 

 

- Jestem przekonany, że praca w MSZ będzie powodem do satysfakcji ze służby Rzeczpospolitej i że pozwoli przeżyć niezwykłą przygodę, jaką jest reprezentowanie kraju za granicą. Chciałbym życzyć wszystkim państwu odwagi i wytrwałości w realizacji celu, a także niegasnącego zapału do wykonywania codziennych zadań oraz wielu sukcesów na drodze dyplomatycznej kariery - dodał szef MSZ.

 

Polityk zapewnił także, że czynione są starania, aby formuła kształcenia aplikantów była nie tylko "właściwie dostosowana do rosnących wyzwań", ale także, "by byli oni w przyszłości tym jądrem, tym filarem polskiej dyplomacji, w oparciu o który można będzie realizować skuteczną politykę zagraniczną".

 

- Innymi słowy, staramy się, aby udział osób, które dostaną się do MSZ przez aplikację, był proporcjonalnie coraz większy (...), bo jest to najbardziej właściwy sposób wyboru tych chętnych do pracy w dyplomacji: poprzez obiektywne egzaminy, poprzez potwierdzenie znajomości języków obcych, poprzez wykazanie się zdolnościami - doprecyzował Czaputowicz.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie