W gabinecie prezydenta Wrocławia zamieszkał kot Wrocek. Kilka dni temu porzucono go na dworcu

Polska

Wrocek - kot, którego właściciele porzucili na dworcu autobusowym - od poniedziałku ma nowy dom. Zwierzę zamieszkało w gabinecie prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. "Jestem wielkim zwolennikiem adopcji zwierząt" - powiedział prezydent miasta.

Kota, któremu w internetowym głosowaniu mieszkańców Wrocławia, nadano imię Wrocek, kilka dni temu porzucono na dworcu autobusowym w stolicy Dolnego Śląska. W poniedziałek kot trafił do gabinetu prezydenta Wrocławia, gdzie na stałe zamieszka.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk przypomniał w rozmowie z dziennikarzami, że kilka tygodniu temu zapowiedział, iż w urzędzie zamieszka czworonóg.

 

- Gdy dowiedziałem się o porzuconym kocie - wybór nie mógł być inny. Tym bardziej, że jestem wielkim zwolennikiem adopcji zwierząt. We wrocławskim schronisku wciąż wiele psów i kotów czeka na nowego opiekuna. Wielokrotnie zachęcałem i będę zachęcał osoby, które myślą o zwierzęciu w domu, aby właśnie tam skierowały pierwsze kroki - powiedział Sutryk.

Apelował o udostępnienie kotom schronienia zimą

 

Wrocławscy urzędnicy podkreślają, że miasto od lat pomaga zwierzętom bezdomnym i ułatwia adopcję. Chodzi m.in. o zapewnianie możliwości szkolenia psów adoptowanych ze schroniska, czy finansowanie porad behawioralnych w szczególnie trudnych przypadkach.

 

Sutryk wraz z nastaniem zimy apelował do zarządców nieruchomości i spółdzielni o udostępnienie kotom schronienia zimą. Prezydent chce też rozpocząć wdrażania programu wsparcia społecznych opiekunów zwierząt. Zakłada on m.in. stworzenie rejestru społecznych opiekunów, bliższą współpracę opiekunów z osiedlowymi strażnikami miejskimi, czy tworzenie "miejsc przyjaznych kotom".

 

Prezydent Wrocławia zainicjował także prace nad międzygminnym porozumieniem w zakresie opieki nad zwierzętami bezdomnymi. Jeśli dokument zostanie podpisany, wrocławskie schronisko będzie przyjmowało zwierzęta z sąsiedzkich gmin, które sfinansują opiekę nad nimi.

zdr/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze