NBP zgadza się, by Visa podniosła do 100 zł limit na płatności kartami bez autoryzowania ich PIN-em

Biznes
NBP zgadza się, by Visa podniosła do 100 zł limit na płatności kartami bez autoryzowania ich PIN-em
Pxhere

Organizacja Visa otrzymała zgodę Narodowego Banku Polskiego na zmianę limitu na płatności kartami bez konieczności autoryzowania ich PIN-em z 50 do 100 zł. Wcześniej podobną zgodę otrzymał Mastercard. "Trwają konsultacje z bankami odnośnie optymalnego terminu i sposobu wdrożenia tej zmiany" - poinformowała Visa.

"Naszym priorytetem jest zachowanie balansu pomiędzy wygodą oraz bezpieczeństwem konsumentów i detalistów" - informacji Visa.


Visa to organizacja płatnicza z największym udziałem w polskim rynku kart. Drugi pod tym względem Mastercard zgodę banku centralnego na podniesienie limitu na płatności bez PIN-u otrzymał w ubiegłym roku.


Mastercard po otrzymaniu w maju 2018 r. zgody zapowiedział, że klienci będą mogli korzystać z tego rozwiązania w drugiej połowie 2019 r. Po dołączeniu Visy - organizacja zapowiada, że stanie się to w III kwartale 2019 r.  -  niemal wszystkie karty funkcjonujące na polskim rynku będą mogły działać na tych samych zasadach jeśli chodzi o autoryzację bez kodu PIN.

 

Limit 50 zł pochodzi z 2007 r. 

 

Limit na płatności bez PIN-u w wysokości 50 zł został ustalony w 2007 r., gdy zbliżeniówki dopiero wprowadzano na polskim rynku. W tym czasie wzrosły nie tylko ceny, ale i popularność kart zbliżeniowych oraz świadomość zalet produktu. 

 

Według danymi NBP na koniec września 2018 r. w Polsce wydano 33,5 mln kart płatniczych z funkcją zbliżeniową. A terminali pozwalających na korzystanie z nich było w tym samym czasie 736,2 tys. 

 

Obowiązujący obecnie w Polsce limit należy do najniższych w Europie.

grz/ cashless.pl, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie