Kolejny akt oskarżenia ws. warszawskiej reprywatyzacji. Wobec Marka M. i Krystyny O.

Polska
Kolejny akt oskarżenia ws. warszawskiej reprywatyzacji. Wobec Marka M. i Krystyny O.
Google Maps

Do sądu trafił akt oskarżenia w związku z warszawską reprywatyzacją; objęto nim m.in. handlarza roszczeń i antykwariusza Marka M. - poinformowała w poniedziałek Prokuratura Krajowa. To kolejny akt oskarżenia ws. reprywatyzacji przygotowany przez wrocławską prokuraturę.

"Aktem oskarżenia objęto warszawskiego antykwariusza Marka M. oraz Krystynę O. Oskarżonym zarzucono, że działając wspólnie i w porozumieniu doprowadzili spadkobierczynię dawnych właścicieli nieruchomości znajdującej się w Warszawie przy ul. Dynasy 4, do niekorzystnego rozporządzenia mieniem o wartości 1 mln 40 tys. zł w postaci całego przysługującego jej udziału wynoszącego 1/8 części w prawach i roszczeniach do tej nieruchomości oraz takiego samego udziału we współwłasności budynku (...) o wartości 8 mln 320 tys. 963 zł" - głosi komunikat prokuratury.

 

Prokuratura poinformowała, że M. i O. wprowadzili pokrzywdzoną w błąd co do tożsamości nabywców oraz co do "zakresu i przedmiotu przysługujących jej praw i roszczeń względem tej nieruchomości i jej faktycznej wartości". "Działając w ten sposób odkupili od pokrzywdzonej roszczenia za kwotę 300 zł" - ustaliła prokuratura.

 

Ponadto w tej sprawie - jak dodano - Marek M. odpowie także za doprowadzenie drugiej ze spadkobierczyń dawnych właścicieli nieruchomości przy ul. Dynasy 4 do niekorzystnego rozporządzenia mieniem - udziałem wynoszącym 1/8 w prawach do tej nieruchomości również o wartości 1 mln 40 tys. zł - przy wykorzystaniu błędu pokrzywdzonej. "M. zawarł z pokrzywdzoną umowę sprzedaży roszczeń do tej nieruchomości za kwotę 500 zł" - przekazano.

 

Do 10 lat więzienia

 

Akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Warszawie. Jak poinformowała PK, oskarżonym w tej sprawie grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

 

Latem zeszłego roku M. został zatrzymany i doprowadzony do zajmującej się sprawami stołecznej reprywatyzacji Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu. Usłyszał wówczas zarzuty w sprawach nieprawidłowości przy reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Dynasy 4, ale także Opoczyńskiej 4B oraz tzw. Folwarku Służewiec.

 

"M. podejrzany jest o przywłaszczenie praw majątkowych dotyczących nieruchomości położonej w Warszawie przy ul. Opoczyńskiej 4B oraz nieruchomości Folwark Służewiec o łącznej wartości nie mniejszej niż 11 mln 500 tys. zł oraz oszustwo na szkodę dwóch pokrzywdzonych w związku z nabyciem praw i roszczeń do nieruchomości położonej przy ul. Dynasy 4" - informowała wówczas prokuratura.

 

Z kolei w początkach grudnia zeszłego roku warszawski sąd okręgowy wymierzył M. nieprawomocnie karę 60 tys. zł grzywny oraz 31 tys. zł kosztów sądowych w innej sprawie - dotyczącej wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w dokumencie sądowym w związku z reprywatyzacją kamienicy przy ul. Targowej. Sąd wskazał, że M. wprowadził w błąd sąd rejonowy "co do faktu, że w dalszym ciągu jest uprawniony do reprezentowania spadkobierczyni jako jej kurator, a co za tym idzie, że ta osoba w dalszym ciągu żyje". Jak wyjaśniał sąd podstępne wprowadzenie w błąd polegało na tym, że oskarżony zataił fakt śmierci spadkobierczyni do nieruchomości.

 

Pierwszy obszerny akt oskarżenia w sprawie reprywatyzacji, przygotowany przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu, trafił do warszawskiego SO w końcu marca zeszłego roku. W sprawie - obejmującej siedem osób - oskarżony został skupujący roszczenia biznesmen Maciej M., jego syn Maksymilianem M. oraz stołeczny adwokat Andrzej M., dwoje adwokatów występujących jako kuratorzy Grażyna K.-B. i Tomasz Ż. oraz dwóch rzeczoznawców majątkowych Michał Sz. i Jacek R. Na początku roku Sąd Najwyższy nie uwzględnił wniosku, aby proces przenieść do innego sądu. W związku z tym termin pierwszej rozprawy w tej sprawie został wyznaczony na 12 marca.

 

Jesienią 2018 r. do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął kolejny obszerny akt oskarżenia obejmujący wątki 15 reprywatyzowanych nieruchomości. Oskarżenie objęło dziewięć osób w tym m.in. b. wiceszefa stołecznego Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakuba R., jego matkę Alinę D., b. dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie Grzegorza M. oraz biznesmena skupującego roszczenia do warszawskich nieruchomości Janusza P.

jm/ PAP,
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie