"Jestem w trakcie rozmów". Paweł Kukiz o sojuszu Kukiz-Ziobro-Duda

Polska

- Dogadany? To jest za dużo powiedziane. Jestem w trakcie rozmów - przyznał Paweł Kukiz, którego w programie "Wydarzenia i Opinie" Bogdan Rymanowski naciskał na odpowiedź, czy istnieje sojusz Kukiz-Ziobro-Duda. Lider ruchu Kukiz'15 wyjaśnił, że rozmowy dotyczą wprowadzenia instytucji sędziów pokoju. - Zrobię wszystko, by instytucja sędziów pokoju została wprowadzona w życie - podkreślił.

- Byłbym bardzo zadowolony, gdyby pod koniec tej kadencji Sejmu został złożony projekt ustawy - powiedział Paweł Kukiz pytany, czy ustawa o sędziach pokoju ma szansę zostać przyjęta w tej kadencji parlamentu. Sędziowie pokoju - zgodnie z inicjatywą Kukiz'15 - rozstrzygaliby w uproszczonym postępowaniu sprawy mniejszej wagi - zarówno karne, jak i cywilne. Sędzia pokoju miałby mieć wykształcenie prawnicze i byłby wybierany w wyborach powszechnych.

 

Lider Kukiz'15 przypominał, że to projekt opracowany również przez Platformę Obywatelską. - Przez pana Budkę (posła Borysa Budkę - red.), który wyrażał się ciepło o instytucji sędziów pokoju - podkreślał. - Nie partykularny interes, a interes wspólny, interes obywatelski - przekonywał o działaniach swojego Ruchu. 

 

"Krzyżówka SLD z Ruchem Palikota". Kukiz o Wiośnie

 

Poseł Kukiz skomentował również powstanie partii Wiosna Roberta Biedronia. - Krzyżówka SLD z Ruchem Palikota - skwitował zauważając, że Robert Biedroń ma przeszłość w SLD, w Ruchu Palikota i w Twoim Ruchu. 

 

- Ostatni sondaż mówi, że oni mają 10 proc. a Kukiz'15 chyba 6, a nawet mniej - zauważył prowadzący. - Zostali wylansowani, nie wiem za czyje pieniądze i skąd - ocenił poseł Kukiz.

 

Natomiast zapytany o to, czy zazdrości Robertowi Biedroniowi show na Torwarze (gdzie w niedzielę odbyła się konwencja założycielska Wiosny) odparł: - Zazdroszczę przede wszystkim kasy, którą miał na to show.

 

"Biedroń ponad godzinę lansowany w tv rządowej"

 

- Nasza konwencja samorządowa w Warszawie kosztowała chyba 35 tys. zł. Nie była ona szczególnie przez media zauważana - mówił. Przypomniał, że "telewizja rządowa pokazała 7 sekund z tego naszego zdarzenia, jakim była konwencja ruchu Kukiz'15, natomiast pan Biedroń był ponad godzinę lansowany".

 

Bogdan Rymanowski zapytał posła o wtorkowe spotkanie Pawła Kukiza z wicepremierem Włoch, liderem Ruchu Pięciu Gwiazd. - Flirtuje pan z wicepremierem Luigim di Maio? - pytał dziennikarz.


- Fantastyczny człowiek - przyznał poseł Kukiz. Szczególnie spodobała mu się jedna z inicjatyw włoskiego wicepremiera. - Zrobili fantastyczną ustawę antykorupcyjną - zauważył wyjaśniając, że podoba mu się to, iż w myśl tej ustawy każdy polityk, który zostanie przyłapany na łapownictwie, dożywotnio traci możliwość startu w wyborach i udziału w przetargach publicznych.

 

O starcie do PE: nie jestem kompetentny


Przy okazji rozmów o wyborach i sojuszach Paweł Kukiz przyznał, że nie zamierza ubiegać się o mandat eurodeputowanego. - Zachęcano mnie "Paweł, musisz startować, twoje nazwisko pociągnie listy". Ja chcę być szczery i uczciwy wobec wyborców. Jeżeli chciałbym startować do PE, to bym taką decyzję podjął - stwierdził. 

 

Dodał również: - Nie jestem kompetentny. Nie mam ani odpowiedniego wykształcenia, ani nie znam biegle języków.


Nie zamierza także zawiązywać koalicji z Piotrem Liroyem-Marcem. Liroy-Marzec w jednym z programów "Wydarzenia i Opinie" zapraszał Pawła Kukiza do udziału we wspólnym bloku - Pan Marzec idzie wspólnie z Kają Godek. Z panią Godek nie jest mi bardzo blisko - podkreślał poseł Kukiz.

 

Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego z list koalicji narodowo-wolnościowej, w skład której wchodzi m.in. Wolność i Ruch Narodowy.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Wydarzenia i Opinie" można obejrzeć tutaj.

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie