Irakijski sposób na zdrowie: fitness w meczecie. "Silny wierzący jest lepszy od słabego wierzącego"

Świat

- Jak mówił Prorok "silny wierzący jest lepszy od słabego wierzącego" - wyjaśnia imam meczetu Bahshat i dodaje, że "ćwiczenia poprawiają kondycję i stan zdrowia wiernych, zwłaszcza osób starszych". W meczecie w kurdyjskiej Halabdży mężczyźni spotykają się po modlitwie, by wspólnie wykonywać ćwiczenia sportowe.

- Rozpoczęliśmy ten sportowy projekt w meczecie, ponieważ świątynia jest nie tylko miejscem kultu, lecz także może być miejscem spotkań i aktywności - przekonuje Mehraban Mohammed Saeed, imam meczetu Bahshat.

 

Zajęcia sportowe przeznaczone są dla mężczyzn i chłopców. Odbywają się w każdy poniedziałek i środę. Grupa wiernych zostaje na treningu po porannych modlitwach.

 

Zajęcia sportowe cieszą się dużą popularnością wśród Irakijczyków.

 

"Młodzi dużo się ruszają. Ale starsi mają mało aktywności"

 

Jeden z wiernych, 74-letni Rafik Rashid, przyznaje, że jego stan zdrowia poprawił się odkąd miesiąc temu przyłączył się do zajęć fitness. - To jest bardzo pomocne zwłaszcza dla starszych osób. Młodzi ludzie dużo się ruszają i grają w piłkę nożną. Ale starsi, tacy jak my, mają mało aktywności w ciągu dnia - dodaje mężczyzna.

 

Sarkawt Nuri, inny z uczestników ćwiczeń, powiedział, "że ci, którzy regularnie uczęszczają na zajęcia, mają nadzieję, że będą kontynuowane, ponieważ trener zapewnia ludziom cierpiącym na chroniczne schorzenia również wskazówki sportowe, a nawet może poprowadzić zajęcia w domu".

 

- Wszyscy uczestnicy proszą instruktora o kontynuowanie fitnessu po porannej modlitwie - dodaje Nuri. Mężczyzna przekonuje, że "systematyczne ćwiczenia zmniejszyły ból związany z jego przewlekłymi chorobami".

 

Uczestnicy zajęć dostają również porady dietetyczne

 

Uczestnicy zajęć dostają również porady dietetyczne, a trener Dara Mahmood pomaga im śledzić ich postępy.

 

- Cieszymy się, gdy wierni angażują się, wypełniają formularz. Chcemy, aby zapisali swoje problemy. Po 3-4 miesiącach prosimy ich, aby ponownie wypełniali formularz. To nie tylko wskazówka dla nich, ale i dla nas. Dzięki temu widać, jak zmienia się ciało, poprawia kondycja oraz samopoczucie - powiedział trener.

 

Zajęcia sportowe odbywają się w jednym z meczetów w Halabdży w północno-wschodnim Iraku. W 1988 roku doszło w tym mieście do ataku chemicznego przeprowadzonego przez irackie wojsko z rozkazu przywódcy Saddama Husseina. Zginęło wówczas tysiące Kurdów.

ked/grz/ rudaw.net, kurdistan24.net
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie