Epidemia grypy w Czechach. Najwięcej przypadków wśród dzieci w wieku przedszkolnym

Świat
Epidemia grypy w Czechach.  Najwięcej przypadków wśród dzieci w wieku przedszkolnym
Pixabay.com/ DarkoStojanovic

Państwowy Instytut Zdrowia ogłosił w piątek epidemię grypy. W całym kraju jest 1715 zachorowań na 100 tys. mieszkańców - podała Główna Inspektor Sanitarna Eva Gottvaldova. W porównaniu z poprzednim tygodniem liczba zachorowań wzrosła o 18 i pół proc.

Przede wszystkim notowane są zachorowania spowodowane wirusem typu A. Choroba uznawana jest za epidemię, gdy pojawia się 1500 przypadków zachorowań na 100 tys. obywateli.

 

Te wartości zostały przekroczone. Choroba atakuje niezależnie od wieku, ale najwięcej przypadków zanotowano wśród dzieci w wieku przedszkolnym.

 

Najbardziej dotknięte zostały przez grypę regiony: pilzneński, liberecki, południowo-morawski oraz morawsko-śląski.

 

"Zalecam obywatelom, żeby - o ile to możliwe - unikali większych skupisk ludzkich, a przede wszystkim przestrzegali podstawowych zasad higieny, takich jak kichanie do chusteczki, a po podróży komunikacją miejską - mycie rąk" - napisała w opublikowanym w piątek oświadczeniu Gottvaldova.

 

Doradziła także jedzenie owoców i warzyw, które są naturalnym źródłem witamin. „Jeżeli już zachorujecie, zachowujcie się odpowiedzialnie, nie lekceważcie infekcji i nie roznoście choroby - lepiej grypę wyleżeć” - powiedziała Gottvaldova.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie