Włoski premier do kanclerz Niemiec: Angela, nie martw się, jestem bardzo zdeterminowany

Świat
Włoski premier do kanclerz Niemiec: Angela, nie martw się, jestem bardzo zdeterminowany
PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Włoska telewizja wyemitowała nagranie wideo przedstawiające prywatną rozmowę premiera Giuseppe Contego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. W trakcie rozmowy, do której doszło na forum ekonomicznym w Davos, Conte tłumaczył Merkel zawiłości włoskiej polityki.

Nagranie wykonane bez wiedzy szefów rządów Niemiec i Włoch przed kilkoma dniami ujawniono w czwartek wieczorem w programie publicystycznym "Piazzapulita" w stacji La 7.

 

Rozmowa przy kawie

 

Merkel i Conte rozmawiali po angielsku przy kawie. Włoski premier mówił kanclerz, że koalicyjny Ruch Pięciu Gwiazd wicepremiera Luigiego Di Maio przeżywa trudne chwile, bo jego notowania w sondażach spadają, podczas gdy poparcie dla Ligi Matteo Salviniego rosną.

 

 

- Przeprowadziliśmy sondaże. Oni są bardzo zaniepokojeni, bo Salvini ma 35-36 procent, a oni zeszli do 27-26 procent. Dlatego mówią: jakie są tematy, które mogą nam pomóc w kampanii wyborczej? - opowiadał premier odnosząc się do majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego.

 

"W sprawie imigracji wszystkim zajmuje się Salvini"

 

Na nagraniu słychać, jak Giuseppe Conte mówi: - Bo w sprawie imigracji wszystkim zajmuje się Salvini. On wszystko zamyka. Nie ma żadnej przestrzeni. Ja mam inne podejście.

 

Włoski premier przypomniał, że w czasie jednego z kryzysów wokół migrantów po tym, gdy wicepremier Salvini zamknął porty dla statków, on zadeklarował gotowość przyjęcia przez Włochy kobiet oraz dzieci i przywiezienia ich samolotem.

 

- Angela, nie martw się, jestem bardzo zdeterminowany - dodał Conte. Wyjaśnił następnie nawiązując do relacji w koalicji: - Moja siła polega na tym, że kiedy mówię: »teraz przestańmy«, to oni się nie kłócą.

 

Kiedy Merkel zapytała, na czym koncentruje się Ruch Pięciu Gwiazd, Conte odparł: - W partii jest wielu, którzy mówią: "Naszym przyjacielem są Niemcy, a zatem musimy prowadzić kampanię przeciwko Francji". Słowa te wywołały wyraźne rozbawienie kanclerz.

 

"Salvini jest przeciwko wszystkim"

 

- To bardzo uproszczone - stwierdziła. Zapytała: - A zatem Salvini jest przeciwko Francji i Niemcom, a Di Maio przeciwko Francji?.

- Salvini jest przeciwko wszystkim - odpowiedział włoski premier.

 

- To nieprawda, że jestem przeciwko wszystkim - tak Matteo Salvini skomentował w rozmowie z dziennikarzem opublikowaną rozmowę. - Oczywiście - dodał - Francja ma interesy ekonomiczne i geopolityczne sprzeczne z naszymi. - Ja między Francją a Niemcami zawsze wybieram Niemcy - podkreślił szef MSW. Zapewnił, że ceni premiera Conte i dlatego jego zdaniem "może on powiedzieć wszystko".

 

Dodał ironicznie, że "to, iż Merkel jest zaniepokojona Salvinim, to powód do satysfakcji".

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie