Sąd w Szwecji: organizacja muzułmańska ma prawo do państwowych dotacji

Świat
Sąd w Szwecji: organizacja muzułmańska ma prawo do państwowych dotacji
hl56/Pixabay.com/Pixabay License

Sąd administracyjny w Sztokholmie uznał w piątek odwołanie organizacji Młodzi Szwedzcy Muzułmanie od decyzji państwowego urzędu, cofającej jej kilkuletnie dotacje z uwagi na "niedemokratyczną działalność". Według sądu stowarzyszenie przeprowadziło działania przeciwko ekstremizmowi.

W kwietniu ubiegłego roku szwedzki Urząd ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (MUCF) zdecydował o cofnięciu dotacji organizacji Młodzi Szwedzcy Muzułmanie za 2017 rok, a także zażądał zwrotu dofinansowania z lat 2011-13 oraz 2015-16.

 

Powodem tej decyzji był raport, z którego wynikało, że "zarówno centralna organizacja Młodzi Szwedzcy Muzułmanie, jak i jej stowarzyszenia członkowskie regularnie zapraszały zewnętrznych wykładowców oraz partnerów, których poglądy są sprzeczne z zasadami demokracji". Ponadto młodym muzułmanom zarzucono związki ze skrajnym Bractwem Muzułmańskim, a także publikowanie na swoim profilu w mediach społecznościowych przemocy oraz nienawiści wobec innych religii.

 

Sąd, przychylając się do odwołania organizacji, stwierdził, że "wykazała ona działania przeciwko członkom postępującym niedemokratycznie, rezygnując z wykładowcy propagującego niedemokratyczne idee". W wyroku napisano też, że nie znaleziono żadnego powiązania między organizacją Młodzi Szwedzcy Muzułmanie a Bractwem Muzułmańskim. Podkreślono, że stowarzyszenie podjęło inicjatywy promujące demokrację i przeprowadziło działania prewencyjne przeciwko ekstremizmowi.

 

mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie