Uwolniono pięciu zagranicznych dziennikarzy zatrzymanych w Wenezueli

Świat
Uwolniono pięciu zagranicznych dziennikarzy zatrzymanych w Wenezueli
PAP/EPA/MIGUEL GUTIERREZ

Do aresztowań dwóch francuskich i trzech dziennikarzy hiszpańskiej agencji EFE doszło na krótko przed nowym protestem zorganizowanym na wezwanie wenezuelskiej opozycji, która domaga się utworzenia rządu tymczasowego i organizacji wolnych wyborów powszechnych. Dwaj dziennikarze z Chile, zostali wydaleni z kraju w środę wieczorem.

Wenezuela znajduje się w głębokim kryzysie społecznym, gospodarczym i demokratycznym. Ponad trzy miliony osób opuściło kraj, a stopa inflacji, jak się szacuje, przekracza 1 650 000 proc.

 

Francuscy dziennikarze pracują dla programu telewizyjnego "Quotidien", emitowanego na antenie kanału TF1. Zostali zatrzymani we wtorek podczas kręcenia filmu przed pałacem prezydenckim w Caracas. Przez dwa dni nie było wiadomo, co się z nimi dzieje.

 

"Z ulgą mogę poinformować, że Pierre Caille i Baptiste des Monstiers są trochę zmęczeni, ale mają się dobrze i za kilka godzin opuszczą Wenezuelę" - oświadczył francuska ambasador na Twitterze.

 

Trzej dziennikarze agencji EFE to hiszpański reporter, kolumbijski kamerzysta i kolumbijski fotograf oraz wenezuelski kierowca pracujący dla agencji.

 

O ich natychmiastowe uwolnienie apelowała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Obecnie przebywają w konsulacie Hiszpanii w Caracas.

 

Europarlament: Guaido tymczasowym prezydentem Wenezueli

 

Parlament Europejski uznał w czwartkowym głosowaniu przywódcę opozycji i przewodniczącego parlamentu Wenezueli Juana Guaido za tymczasowego prezydenta tego kraju.

 

Eurodeputowani wezwali szefową unijnej dyplomacji Federicę Mogherini i państwa członkowskie UE, aby również uznali Guaido "za jedynego uprawnionego tymczasowego prezydenta tego kraju (Wenezueli - red.) do czasu, gdy nowe wolne, transparentne i wiarygodne wybory prezydenckie będą mogły zostać rozpisane w celu przywrócenia demokracji".

 

Na fali masowych wystąpień przeciwko prezydentowi Nicolasowi Maduro lider opozycji wenezuelskiej i szef parlamentu Juan Guaido ogłosił się w zeszłym tygodniu tymczasowym prezydentem kraju.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie