"Rz": Koniec z wielokrotnym oblewaniem kursantów na egzaminach

Moto
"Rz": Koniec z wielokrotnym oblewaniem kursantów na egzaminach
Polsat News

Koniec z wielokrotnym oblewaniem kursantów na egzaminach - zapowiada resort infrastruktury. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przygotował zmiany dla kandydatów na kierowców i tych, którzy już jeżdżą - czytamy w czwartkowym wydaniu "Rzeczypospolitej".

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk chce zabrać egzaminy na prawo jazdy wojewódzkim ośrodkom ruchu drogowego (WORD) i oddać egzaminatorom zatrudnionym przez wojewodę - podaje czwartkowa "Rzeczpospolita".

 

Pozwoli też kursantom na doskonalenie jazdy w towarzystwie opiekuna. Ministerstwo Infrastruktury proponuje zmianę przepisów także dla obecnych kierowców. Chce zrezygnować z kart pojazdu i nalepek kontrolnych. Nie trzeba będzie też wymieniać tablic rejestracyjnych po kupnie używanego auta z innej miejscowości - dodaje gazeta.

 

Jak wyjaśnia "Rz", celem zmian jest poprawa bezpieczeństwa ruchu i wyników egzaminów na prawo jazdy.

 

A jest co poprawiać: zdaje średnio 35 proc. kandydatów (ponad 33 tys. miesięcznie). Najlepsze wyniki z jazdy są w WORD w Ostrołęce, najgorsze w Koszalinie. Różnice są znaczne, więc kursanci uważają, że WORD-y często nabijają sobie dochody poprawkami - pisze "Rz".

 

Mariusz Sztal, wieloletni egzaminator w Warszawie, podkreśla w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że nie ma realnej oceny pracy instruktorów. Liczy się więc zdawalność.

 

- A to wypadkowa wielu czynników - mówi. I wylicza: predyspozycje zdającego, infrastruktura drogowa, sytuacja na drodze, a nawet to, czy kursant był wyspany.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie