GUS: PKB wzrósł w 2018 r. o 5,1 proc.

Biznes
GUS: PKB wzrósł w 2018 r. o 5,1 proc.
Polsat News

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w 2018 roku o 5,1 proc., po wzroście o 4,8 proc. w 2017 roku - podał w szacunku Główny Urząd Statystyczny. - To jeden z najlepszych wyników w Europie - skomentowała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz czwartkowe dane GUS.

Z danych GUS wynika, że w 2018 roku popyt krajowy wzrósł o 5,3 proc., zaś inwestycje wzrosły o 7,3 proc.


Ankietowani przez PAP Biznes ekonomiści szacowali, że w 2018 roku polska gospodarka urosła o 5,1 proc., popyt krajowy wzrósł o 5,6 proc., a inwestycje wzrosły o 7,8 proc.

 

 

- Polska gospodarka wciąż w czołówce. Po bardzo dobrym 2017 r., 2018 jest jeszcze lepszy. Według wstępnych szacunków GUS, wzrost gospodarczy wyniósł 5,1 proc. (po trzech kwartałach to 5,2 proc.). To jeden z najlepszych wyników w Europie" - poinformowała Emilewicz.

 

"Należy zaznaczyć, że solidne fundamenty polskiej gospodarki okazały się odporne w obliczu pogarszającej się sytuacji w naszym najbliższym otoczeniu, tj. większego od oczekiwanego spowolnienia gospodarczego w strefie euro, w szczególności w Niemczech czy narastającej niepewności związanej ze sposobem w jaki Wielka Brytania opuści Unię Europejską" - dodała.

 

Emilewicz: gospodarkę napędza prywatna konsumpcja

 

Zdaniem minister główną siłą napędową naszej gospodarki pozostała konsumpcja prywatna, która w całym 2018 r. wzrosła o 4,5 proc. (r/r). Dobra sytuacja gospodarstw domowych wspierana jest również przez: wzrost wysokości przeciętnych wynagrodzeń (w 2018 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 7,1 proc.); niską stopę bezrobocia (w XII 2018 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,8 proc.); relatywnie niską inflację (w 2018 r. wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł 1,6 proc.),co zwiększa ich siłę nabywczą.

 

Emilewicz uważa, że w 2018 r. wyraźnie widoczny był także oczekiwany wzrost inwestycji prywatnych i publicznych (nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 7,3 proc.), co świadczy m.in. o zwiększonej aktywności przedsiębiorstw w tej sferze.

 

Według minister oznacza to, że polska gospodarka weszła w 2019 rok w bardzo dobrej kondycji.

 

- Jeśli chodzi o prognozy na ten rok, oczywiście chciałabym, aby udało nam się powtórzyć wynik z 2018 r. I wierzę w siłę polskich przedsiębiorców. Jednak realnie patrząc - zgodnie z cyklem koniunkturalnym i w ślad za globalnym spowolnieniem, oczekujemy, że w bieżącym roku nasza gospodarka będzie łagodnie wyhamowywać - do wzrostu o ok. 4 proc. co wciąż jest bardzo solidnym wzrostem (wg ustawy budżetowej 3,8 proc.) - powiedziała.

 

Mazurek o wzroście PKB: znakomite dane, efekty prac rządu

 

- Znakomite dane z gospodarki. PKB Polski w 2018 r. wzrósł o 5,1 procent - poinformował GUS. Kompetencja, program i determinacja rządu w jego realizacji przynoszą świetne wyniki - napisała Mazurek na Twitterze.

 

- Ponawiam apel do opozycji, spierajmy się na argumenty i programy, dla dobra Polski - dodała.

jm/ maw PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze