CBŚP zlikwidowało fabrykę nielegalnych papierosów. "Możliwe straty w kwocie ok. 18 mln zł"

Polska

Centralne Biuro Śledcze Policji i funkcjonariusze z Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego zlikwidowali fabrykę nielegalnych papierosów w okolicach Piaseczna. Zabezpieczono ponad 3 miliony sztuk papierosów i 14 ton krajanki tytoniowej. Zatrzymano osiem osób.

Jak podała kom. Iwona Jurkiewicz z Centralnego Biura Śledczego Policji, funkcjonariusze od kilku miesięcy badali sprawę zorganizowanej grupy przestępczej, która miała nielegalnie produkować papierosy, a następnie wprowadzać je na rynek.

 

- Policjanci jednocześnie wkroczyli na kilka wcześniej wytypowanych adresów w kilku miejscowościach województwa mazowieckiego. W jednej z miejscowości została zlikwidowana fabryka nielegalnie wytwarzanych papierosów - poinformowała kom. Jurkiewicz. W działaniach CBŚP wspierali funkcjonariusze z Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego z Białej Podlaskiej.

 

Według ustaleń, fabryka mieściła się w powiecie piaseczyńskim, a magazyny w powiatach legionowskim, mławskim i ciechanowskim. Papierosy produkowane na Mazowszu trafiały głównie na lokalny rynek.

 

"Około 60 tysięcy wydrukowanych już opakowań"

 

Kom. Jurkiewicz ujawniła, że grupa była wyposażona w profesjonalny sprzęt, w tym także w drukarnię, w której podrabiano opakowania znanych światowych marek tytoniowych. - W jednej z hal było około 60 tysięcy wydrukowanych już opakowań - powiedziała policjantka. CBŚP i celnicy ujawnili także maszyny do pakowania oraz foliowania wyrobów.

 

- W ramach prowadzonych czynności zabezpieczono ponad 3 miliony gotowych papierosów oraz 14 ton krajanki tytoniowej. Z ustaleń śledztwa wynika, że działalność tej grupy mogła narazić Skarb Państwa na straty w kwocie około 18 milionów złotych - powiedziała Jurkiewicz.

 

Tymczasowo aresztowani

 

Zatrzymano osiem osób, które w lubelskim wydziale Prokuratury Krajowej usłyszeli m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Na wniosek prokuratora sześciu podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych przez lubelski sąd.

 

Rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Lublinie, Marta Szpakowska podała, że w ostatnim czasie pojawia się więcej nielegalnych fabryk produkujących wyroby tytoniowe. „Dzięki współpracy i skutecznemu rozpracowywaniu środowisk przestępczych możliwe jest eliminowanie tego rodzaju przestępczego procederu” - powiedziała Szpakowska. Dodała, że wprowadzanie do obrotu podrabianych wyrobów tytoniowych to nie tylko milionowe straty Skarbu Państwa, ale też zagrożenie dla zdrowia potencjalnych palaczy. - Użyte do produkcji składniki są niskiej jakości, często zawierają zanieczyszczenia i inne substancje szkodliwe - poinformowała rzeczniczka.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie