USA wzywają armię Wenezueli do zaakceptowania transferu władzy

Świat
USA wzywają armię Wenezueli do zaakceptowania transferu władzy
PAP/EPA/MIGUEL GUTIERREZ
Juan Guaido

Biały Dom zaapelował w poniedziałek do wenezuelskiej armii, by ta zaakceptowała "pokojowy" i "demokratyczny" transfer władzy od Nicolasa Maduro do Juana Guaido, uznanego przez Stany Zjednoczone za tymczasowego prezydenta tego kraju.

"Wzywamy wenezuelską armię i siły bezpieczeństwa, by zaakceptowały pokojowe, demokratyczne i konstytucyjne przejście władzy" - powiedział doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa John Bolton. Zapytany o ewentualną amerykańską interwencję wojskową, potwierdził, tak jak to niedawno zrobił amerykański prezydent Donald Trump, że "wszystkie opcje" są rozważane.

 

Wenezuelska opozycja rozpoczęła w niedzielę kampanię w wojsku i policji, rozdając ulotki z tekstem ustawy w sprawie amnestii dla żołnierzy i oficerów, którą uchwalił opozycyjny parlament.

 

Przewodniczący wenezuelskiego parlamentu Juan Guaido, zachęcony sobotnią dezercją wenezuelskiego attache wojskowego w Waszyngtonie, pułkownika Jose Luisa Silvy, który ogłosił, że nie uznaje już Maduro za prezydenta, zwrócił się w niedzielę do "wojskowej braci", aby stanęła po jego stronie i obiecał członkom sił zbrojnych "wszelkie konstytucyjne gwarancje", jeśli to uczynią.

 

W środę Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli, deklarując tym samym rządy Maduro jako nielegalne.

 

Sankcje na firmę naftową

 

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na państwową wenezuelską firmę naftową PDVSA - poinformował w poniedziałek doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton.

 

- Kontynuujemy ujawnianie korupcji (prezydenta Wenezueli Nicolasa) Maduro i jego popleczników i dzisiejsze działanie zapewnia, że nie będą już oni mogli dłużej grabić zasobów narodu wenezuelskiego - oświadczył Bolton.

 

Firma naftowa PDVSA jest największym przedsiębiorstwem w Wenezueli i największym źródłem dochodu w tym kraju. AP informuje, że administracja USA zapowiada zablokowanie jej aktywów wartych 7 mld dolarów.

 

PDVSA jest także właścicielem amerykańskiej rafinerii Citgo Petroleum, która będzie mogła dalej prowadzić działalność w Wenezueli, jednak pod warunkiem, że jej przychody będą trafiały na zablokowane konto PDVSA.

 

Według amerykańskiego ministra skarbu Stevena Mnuchina wydobycie ropy przez Citgo jest na tyle duże, iż sankcje nałożone na PDVSA nie wpłyną na ceny gazu w USA.

 

Według Boltona wenezuelska armia, popierającą obecnie Nicolasa Maduro, wkrótce może przejść na stronę opozycji.

 

- Na podstawie licznych doniesień z tamtejszego terenu uważamy, że żołnierze armii wenezuelskiej są świadomi rozpaczliwych warunków ekonomicznych w kraju i szukają sposobów wsparcia rządu Juana Guaido. - powiedział Bolton.

las/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze