Priyanka Gandhi wchodzi do polityki. Coraz większe szanse na zwycięstwo partii jej brata w wyborach

Świat
Priyanka Gandhi wchodzi do polityki. Coraz większe szanse na zwycięstwo partii jej brata w wyborach
Wikipedia/ Frany90/ CC 4.0

Wnuczka Indiry Ganhdi oficjalnie dołącza do świata polityki. Priyanka Gandhi Vadra zajęła kluczowe miejsce w Indyjskim Kongresie Narodowym, partii prowadzonej niegdyś przez jej pradziadka, a obecnie przez starszego brata, Rahula Gandhiego. Partia liberalna stawia sobie za cel wygraną w nadchodzących wyborach i powstrzymanie reelekcji Narendra Modiego z konserwatywnej Indyjskiej Partii Ludowej.

Jeszcze do niedawana walka o zwycięstwo w wiosennych wyborach wydawała się przegrana dla Indyjskiego Kongresu Narodowego, ale z każdym miesiącem partia Rahula Gandhiego zyskuje na sile.

 

- Indyjski Kongres Narodowy uważa, że zbliżające się wybory krajowe to przełom. Priyanka jest doskonałym politykiem i wie, czego ludzie chcą - powiedział Rasheed Kidwai, komentator polityczny i autor biografii Soni Gandhi, indyjskiej działaczki politycznej, wdowie po Rajivie Gandhim.

 

Na swoim profilu na Twitterze Priyanka Gandhi podziękowała za płynące gratulacje i dodała, że wie, że razem z sojusznikami "zwycięży w 2019".

 

 

Jako najstarsza partia polityczna w Indiach, Kongres ma swoje korzenie w czasach przedniepodległościowych. Jawaharlal Nehru, pierwszy premier Indii, był przywódcą Kongresu. Zarówno jego córka, Indira Gandhi, jak i jego wnuk, Rajiv Gandhi, piastowali później stanowisko premiera.

 

Wejście 47-letniej Priyanki Gandhi do świata indyjskiej polityki było od lat przedmiotem gorączkowych spekulacji. Mówiło się o niej, że jest ostrą i charyzmatyczną mówczynią, wyraźnie przypominającą babkę ze strony ojca, Indirę Gandhi - jedyną kobietę w Indiach, która rządziła krajem od 1966 do 1977 roku i ponownie od 1980 do 1984 roku.

 

- Rahul Gandhi, prawnuk Nehru, oficjalnie wszedł do polityki w 2004 roku. Niektórzy otwarcie pytali, dlaczego jego młodsza siostra nie zajęła wówczas tego miejsca. Ogólne wrażenie w kraju jest takie, że Priyanka jest elokwentniejsza, silniejsza i bardziej charyzmatyczna niż brat - uważa politolog Pratap Bhanu Mehta.

 

Z rodziny o politycznych tradycjach

 

Priyanka Gandhi jest członkinią najbardziej wpływowej indyjskiej rodziny Nehru-Gandhi. Jest córką 7. premiera Indii Rajiva Gandhiego i Sonii Gandhi. Do tej pory jej obecność w polityce była w dużej mierze ograniczona do pojawiania się na wiecach wyborczych członków rodziny. Prowadziła również kampanie wyborcze matki oraz brata, Rahula Gandhiego i innych polityków Kongresu.

 

Decyzja Ghandi o oficjalnym dołączeniu do partii spotkała się z aprobatą liberalnych środowisk. W środę Rahul Gandhi powiedział dziennikarzom, że nie może się doczekać współpracy z siostrą.

 

Nie jest jeszcze jasne, czy Priyanka Gandhi będzie kandydowała do parlamentu, jej brat powiedział, że decyzję pozostawia jej. Gandhi, która od czasu swojego małżeństwa z indyjskim biznesmenem Robertem Vadrynosi nosi nazwisko Vadra, została mianowana sekretarzem generalnym partii na wschodnie Uttar Pradesh. Będzie nadzorować obszar, w którym znajduje się jeden z okręgów wyborczych obecnego premiera i głównego przeciwnika Kongresu, Narendry Modi.

 

Reakcja Indyjskiej Partii Ludowej

 

Rządzący z Indyjskiej Partii Ludowej po ogłoszeniu decyzji o dołączeniu Gandhi do szeregów ich największego politycznego konkurenta, natychmiast skrytykowali ten ruch jako "utrwalenie dynastycznej polityki przez partię jednej rodziny". Rzecznik prasowy IPL, Sambit Patra, powiedział, że "Rahul Gandhi zawiódł, więc potrzebuje Priyanki Gandhi na ratunek".

 

Na czele Indyjskiej Partii Ludowej stoi obecny premier Narendra Modi. W 2014 r. jego partia odniosła największe zwycięstwo od 30 lat, zdobywając większość w parlamencie. Podczas kadencji Modiego na stanowisku szefa rządu doszło do zamieszek antymuzułmańskich, w których zginęło kilkaset osób. Wówczas oskarżano go o bierność, ale i tak uzyskał reelekcję w wyborach w 2002, 2007 oraz 2012 roku.

ked/luq/ The Washington Post, bloomberg.com
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie