Premier Izraela głównym mówcą na konferencji bliskowschodniej. Autonomia Palestyńska bez zaproszenia

Świat
Premier Izraela głównym mówcą na konferencji bliskowschodniej. Autonomia Palestyńska bez zaproszenia
EPA/Ariel Hermoni, Defense Ministry

Głównym mówcą zaplanowanej na 13 i 14 lutego w Warszawie konferencji bliskowschodniej ma być premier Izraela Binjamin Netanjahu - informuje izraelska stacja telewizyjna Kanał 13. Według lokalnych mediów przemówienie polityka ma być "silnie antyirańskie". Strona polska zapewnia jednak, że konferencja nie będzie miała takiego charakteru.

Jak podaje Kanał 13, w konferencji, współorganizowanej przez Polskę i Stany Zjednoczone, mają wziąć udział także przedstawiciele Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kuwejtu i Omanu. To - poza Izraelem - kraje, na temat których informacja o ich udziale w konferencji pojawiła się jako pierwsza.

 

Do tej pory m.in. szefowa unijnej dyplomacji Frederica Mogherini oraz rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zadeklarowali, że nie pojawią się w lutym Warszawie.

 

Izraelskie media podają też, że poza Iranem, na konferencję nie została zaproszona również Autonomia Palestyńska. 

 

Jak informuje Laura Rozen, dziennikarka serwisu Al-Monitor, podczas telekonferencji poświęconej spotkaniu w Warszawie, przedstawiciele polskiego MSZ i amerykańskiego Departamentu Stanu zapewniali, że są "bardzo zadowoleni z reakcji zaproszonych państw", ale "zostawią państwom decyzję o ogłoszeniu ich udziału". 

 

W Warszawie podczas szczytu mają powstać eksperckie grupy robocze, które zajmą się m.in. tematem Syrii, Jemenu, cyberbezpieczeństwa, pomocy humanitarnej i rakiet balistycznych. 

jm/msl/ Al-Monitor, Times of Israel
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie