Mężczyzna, który groził byłej prezydent Warszawy usłyszał zarzuty

Polska
Mężczyzna, który groził byłej prezydent Warszawy usłyszał zarzuty
Polsat News

Zatrzymany w niedzielę przez policję mężczyzna, który groził b. prezydent stolicy Hannie Gronkiewicz-Waltz, usłyszał zarzuty. W środę sąd zdecyduje o ewentualnym areszcie dla Mariusza G.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński poinformował, że Mariusza G. zatrzymano w niedzielę. Usłyszał on zarzuty: uporczywego nękania pokrzywdzonej oraz kierowania wobec niej gróźb karalnych. Rzecznik Prokuratury Okręgowej potwierdził też, że pokrzywdzoną jest b. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 

Mariusz G. miał nachodzić b. prezydent w miejscach pracy. Podczas jej urzędowania w Urzędzie m.st. Warszawy, ale też na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Zachowaniem tym "wzbudził u pokrzywdzonej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia" - podkreślił Łapczyński.

 

Mariusz G. usłyszał też zarzut "pomawiania pokrzywdzonej o takie postępowanie i właściwości, które mogły poniżyć ją w opinii publicznej i narazić na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu", a także "kierowania wobec pokrzywdzonej gróźb karalnych".

 

Wniosek o areszt

 

Jak poinformował Łapczyński, podejrzany nie przyznał się do stawianych mu zarzutów, jednocześnie złożył wyjaśnienia "co do zasady zgodne z ustalonym w sprawie stanem faktycznym".

 

Prokurator prowadzący postępowanie skierował wniosek o zastosowanie aresztu tymczasowego na okres trzech miesięcy. Posiedzenie aresztowe zostało zaplanowane na środę.

 

Według Łapczyńskiego przesłankami wniosku są: "uzasadniona obawa ucieczki lub ukrycia się podejrzanego, obawa matactwa procesowego oraz uzasadniona obawa, że podejrzany pozostając na wolności popełni przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu lub bezpieczeństwu publicznemu, zwłaszcza że popełnieniem takiego przestępstwa groził".

 

Mariusz G. jest mieszkańcem Warszawy, urodził się w 1985 r. Prokuratura podkreśla, że w tej sprawie zachodzi konieczność przeprowadzenia badań sądowo-psychiatrycznych podejrzanego.

 

W grudniu media informowały, że Hannie Gronkiewicz-Waltz przyznano policyjną eskortę, po tym jak 14 stycznia (dzień śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - red.) była prezydent Warszawy przebywała na dyżurze w pokoju nauczycielskim na Uniwersytecie Warszawskim i pojawił się u niej mężczyzna, który zachowywał się agresywnie. Wtedy interweniowała policja. To nie był pierwszy raz kiedy mężczyzna pojawił się u b. prezydent stolicy na terenie Uniwersytetu Warszawskiego.

 

WIDEO: Miał grozić śmiercią Gronkiewicz-Waltz za to, że odwołała Marsz Niepodległości. 62-latek zatrzymany

mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie