Lekarz przepisał 4-latkowi ciastka z marihuaną. Teraz może stracić lekarską licencję

Świat
Lekarz przepisał 4-latkowi ciastka z marihuaną. Teraz może stracić lekarską licencję
Pexels/Stay Regular

Kalifornijska Rada Medyczna zadecydowała o cofnięciu licencji lekarskiej dr. Williamowi Eidelmanowi. Według rady powodem takiej decyzji było błędne zdiagnozowanie choroby u 4-letniego chłopca. Lekarz, w celu ograniczenia napadów złości u dziecka zalecił mu przyjmowanie ciastek z medyczną marihuaną. Sprawa wyszła na jaw, gdy ojciec dziecka poprosił pielęgniarkę o podanie mu ciastek w szkole.

Ojciec dziecka przyprowadził chłopca do dr. Eidelmana w 2012 r. Powodem wizyty miały być częste napady złości u 4-latka, szczególnie w szkole. W przeszłości lekarz przepisał marihuanę ojcu chłopca. Mężczyzna przyznał, że zażywanie narkotyku pomogło mu poradzić sobie z ADHD i uspokoiło jego napięte relacje z żoną.

 

Po 30 minutach badania lekarz zdiagnozował u dziecka zaburzenia afektywne dwubiegunowe, a także zespół zaburzeń koncentracji uwagi (ADD). Na recepcie napisał, że chłopiec powinien przyjmować "niewielką ilość medycznej marihuany, najlepiej w ciastkach".

 

Według ojca chłopca, regularne spożywanie "leku", znacznie poprawiło zachowanie i uspokoiło 4-latka, jednak napady złości czasami pojawiały się po powrocie ze szkoły. Rodzic postanowił więc zwiększyć dawkę i poprosił pielęgniarkę o podawanie dziecku ciastek podczas przerw obiadowych. Kobieta powiadomiła dyrektora placówki, który z kolei zaalarmował służby opiekuńcze i policję.

 

Lekarz nadal prowadzi praktykę

 

W decyzji z 4 stycznia 2019 r., rada lekarska w Kalifornii poinformowała, że dr Eidelman dopuścił się "znacznego zaniedbania" stawiając diagnozę bez porozumienia z psychiatrą i bez przeprowadzenie dodatkowych badań i obserwacji. Jak zaznaczono w uzasadnieniu, samo zaobserwowanie napadów złości nie oznacza, że dziecko ma ADD lub ADHD.

 

Jednocześnie zaznaczono jednak, że samo przepisanie marihuany dla chłopca było naruszeniem standardów opieki. Jak przyznano, nie ma przekonujących dowodów naukowych na to, że niewielka ilość narkotyku, podana dziecku w porozumieniu z jego ojcem, nie mogła przyczynić się do poprawy jego stanu.

 

Choć rada lekarska poinformowała, że zdecydowała o cofnięciu dr. Eidelmanowi licencji, lekarz odwołał się od decyzji. Decyzja rady jest zawieszona do terminu kolejnego posiedzenia, a dr Eidelman nadal prowadzi praktykę.

 

Medyczna marihuana jest legalna w Kalifornii od 1996 r. Do tej pory zalegalizowano ją w 33. stanach.

 

WIDEO: Marihuana w tirze z mandarynkami. Była warta ponad 3 mln zł

bas/ml/ BBC, NBC Los Angeles
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie