Sondaż IBRiS: PiS traci poparcie i zdolność samodzielnego rządzenia

Polska
Sondaż IBRiS: PiS traci poparcie i zdolność samodzielnego rządzenia
Polsat News

PiS notuje wyraźny spadek w sondażach i traci zdolność samodzielnego rządzenia oraz zawiązania zwycięskiej koalicji - pisze "Rzeczpospolita" powołując się na badanie IBRiS. To pierwszy sondaż tej instytucji po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. "PO dostaje nieco ponad 29 proc. poparcia, PSL - 6,5, SLD 5,7 - co razem daje potencjalnej koalicji przewagę nad Zjednoczoną Prawicą z Kukiz'15".

Czy wyborcy obarczają PiS moralną odpowiedzialnością za tragedię? - pyta wtorkowa "Rzeczpospolita", analizując badanie preferencji wyborczych przeprowadzone przez IBRIS.

 

"Prawo i Sprawiedliwość jak każda partia jest wrażliwe na wahania poparcia wyborców. Widać to było po tąpnięciu w sondażach po czarnym proteście czy słynnych »nagrodach, które się ministrom należały«. Do tej pory jednak sytuacja błyskawicznie wracała do normy ostatnich trzech lat - czyli wyraźnej, co najmniej 10-punktowej przewagi partii Jarosława Kaczyńskiego nad opozycją" - pisze "RZ".

 

W rozmowie z gazetą prof. Ewa Marciniak, politolożka z UW, podkreśla, że "dalsza eskalacja napięcia jest już niemożliwa"; "osiągnęliśmy maksimum".

 

"PiS dostaje ciosy w bolesne miejsca"

 

Zgodnie z najnowszym badaniem IBRiS, pierwszym tej instytucji po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, PiS notuje wyraźny spadek w sondażach i traci zdolność nie tylko samodzielnego rządzenia, ale i zawiązania zwycięskiej koalicji. "Platforma Obywatelska otrzymuje nieco ponad 29 proc. poparcia, PSL - 6,5, SLD 5,7 - co razem daje tej potencjalnej koalicji przewagę nad alternatywą, czyli Zjednoczoną Prawicą z Kukiz'15" - podaje gazeta. Zbadania IBRIS wynika bowiem, że Zjednoczona Prawica mogłaby liczyć pod koniec stycznia na 35 proc. głosów wyborców, a Kukiz'15 na 5,1 proc.

 

"PiS dostaje ciosy w bolesne miejsca, ale jak długo potrwa kryzys? Sondaże zmieniają się w rytm błędów i porażek" - podkreśla w rozmowie z "Rz" dr hab. Jarosław Flis, socjolog z UJ.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie