"Polski obóz śmierci" w amerykańskiej CBS News

Świat
"Polski obóz śmierci" w amerykańskiej CBS News
Twitter/CBS News

"Dziesiątki byłych więźniów Auschwitz wróciło do polskiego obozu śmierci na obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu" - brzmi jeden z napisów na wideo umieszczonym na oficjalnym koncie CBS News na Twitterze. Z kolei w trakcie przemówienia premiera Mateusza Morawieckiego, amerykańska telewizja posłużyła się określeniem "naziści", zamiast tego użytego przez szefa rządu: "Niemcy".

Na twitterowym koncie CBS News pojawił się w niedzielę materiał wideo związany z obchodzoną tego dnia rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz.

 

"Dziesiątki byłych więźniów Auschwitz wróciło do polskiego obozu śmierci na obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu" - brzmi jeden z napisów w opublikowanym filmiku.

 

Amerykańska telewizja przypomniała następnie, że obóz wyzwoliła przed 74 laty Armia Czerwona. Jak dodano, w Auschwitz zginęło ponad 1,1 mln osób.

 

"Żadni naziści, tylko Niemcy hitlerowskie"

 

W kolejnym fragmencie CBS News przedstawiła zdjęcia z głównej uroczystości 74. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. "Ci, którzy ocaleli, przypominali swoje historie siedząc w miejscu, gdzie naziści (...) tatuowali więźniów" - czytamy.

 

W tym samym fragmencie słychać przemówienie premiera Mateusza Morawieckiego, który mówi, że zbrodni w Auschwitz nie dokonywali naziści, lecz Niemcy.

 

- Tej Zagłady, która szła wtedy, nie zrobili żadni naziści, tylko zrobiły ją Niemcy hitlerowskie - mówił premier. 

 

W kolejnym zacytowanym przez CBS News fragmencie szef rządu mówił o tym, że o Zagładzie "nie wolno zapominać, bo inaczej następuje relatywizacja zła".

Pod wpisem na Twitterze zaczęły pojawiać się komentarze internautów opatrzone hasztagiem #GermanDeathCamp.

 

Do wpisu CBS News odniósł się już na Twitterze Konsul Generalny w Nowym Jorku Maciej Golubiewski, który polecił dziennikarzom stacji poradnik dotyczący tego, jak prawidłowo powinno się opisywać obozy zagłady.

Poprosiliśmy Ministerstwo Spraw Zagranicznych o komentarz w tej sprawie. Czekamy na odpowiedź.

 

Interweniują ambasady

 

Określenie "polskie obozy śmierci" wciąż sporadycznie pojawia się w mediach i wypowiedziach polityków na całym świecie. W grudniu ambasada RP w Waszyngtonie zaprotestowała przeciwko użyciu tego określenia przez amerykański dziennik "USA Today". Gazeta szybko usunęła błędne sformułowanie.

 

Podobne interwencje polskich placówek dyplomatycznych miały miejsce m.in. w Niemczech i Izraelu.

zdr/grz/ polsatnews.pl, CBS News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie