Chiński adwokat specjalizujący się w prawach człowieka skazany na 4,5 roku więzienia

Świat
Chiński adwokat specjalizujący się w prawach człowieka skazany na 4,5 roku więzienia
Facebook/Amnesty International

Wang Quanzhang, jeden z czołowych chińskich adwokatów, specjalizujący się w obronie praw człowieka, został w poniedziałek skazany na 4,5 roku więzienia i pozbawienie praw politycznych na 5 lat za działalność na szkodę państwa. Wyrok wydał sąd w mieście Tianjin (północno wschodnie Chiny).

Proces adwokata odbył się w ub. miesiącu przy drzwiach zamkniętych. Przed procesem Wang był przetrzymywany bez możliwości kontaktu z rodziną i obrońcą przez ponad 3 lata.

 

42-letni Wang bronił oskarżonych w procesach politycznych, w tym m. in. członków zdelegalizowanej przez władze sekty Falungong oraz wieśniaków pozbawionych ich ziemi. Był członkiem kancelarii adwokackiej Fengrui znanej z prowadzenia tego typu spraw.

 

W lipcu 2015 r. znalazł się wśród ponad 200 adwokatów i doradców prawnych występujących jako obrońcy w procesach o naruszenie praw człowieka, którzy zostali zatrzymani.

 

W styczniu 2016 r. Wang Quanzhang został formalnie oskarżony o działanie na szkodę państwa, za co grozi kara dożywotniego więzienia. Jego proces odbył się 26 grudnia ub. r. przy drzwiach zamkniętych ze względu - jak motywował sąd - "tajemnice państwowe".

 

Jego małżonce Li Wenzu władze zabroniły opuszczenia miejsca zamieszkania w Pekinie i udania się do Tijanjin w celu obserwowania procesu.

 

Losy Wanga był śledzone z zaniepokojeniem w wielu krajach. Organizacja Amnesty International potępiła proces jako "sfałszowany" oraz jako "okrutną maskaradę".

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie