Duńczycy mistrzami świata w piłce ręcznej

PAP/EPA/HENNING BAGGER

Współgospodarze turnieju Duńczycy pokonali Norwegów 31:22 (18:11) w finale mistrzostw świata piłkarzy ręcznych, który się odbył w Herning. Wcześniej w meczu o brązowy medal obrońcy tytułu Francuzi wygrali z Niemcami 26:25 (9:13).

Duńczycy w finale mundialu zagrali po raz czwarty, ale pierwszy raz udało im się zwyciężyć. Norwegowie powtórzyli wynik sprzed dwóch lat, kiedy to w meczu o złoto ulegli w Paryżu Francuzom 26:33.

Już na początku współgospodarze (z Niemcami) turnieju finałowego uzyskali trzybramkową przewagę, której długo pilnowali. W końcówce pierwszej połowy znakomicie grającym Duńczykom niemal wszystko się udawało, zdecydowanie górowali nad rywalami i na przerwę schodzili wygrywając 18:11.

W drugiej połowie wysoko prowadzący gospodarze pilnowali korzystnego wyniku, szanowali piłkę, świetnie zachowywali się w defensywie, umiejętnie przechwytywali podania przeciwników, którzy grali jakby bez wiary w możliwość odrobienia strat. Te nadal rosły i w 47. minucie wynosiły już 11 goli - 15:26.

Bez porażki

Dania, jako jedyna drużyna w finałach MŚ 2019, wygrała wszystkie spotkania. W jej szeregach wyróżnił się przede wszystkim Mikkel Hansen, który został królem strzelców mundialu - 72 gole (z czego siedem w finale) oraz został uznany najlepszym zawodnikiem (MVP) turnieju.

Poprzednie MŚ we Francji były zupełnie nieudane dla Duńczyków, którzy odpadli już w 1/8 finału, po niespodziewanej porażce z Węgrami 25:27. Ich przegrana była tym bardziej zaskakująca, gdyż pół roku wcześniej stanęli na najwyższym stopniu podium turnieju olimpijskiego w Rio de Janeiro. Na koncie mają m.in. dwa złote medale mistrzostw Europy (2008, 2012). W MŚ trzykrotnie sięgnęli po srebro (1967, 2011, 2013) i raz zdobyli brąz (2007).

Norwegia była najmniej utytułowaną drużyną w półfinałowej czwórce. Po raz pierwszy zadziwiła świat podczas ME 2016 w Polsce, których była prawdziwą rewelacją. Wtedy w Krakowie w meczu o trzecie miejsce uległa Chorwacji 24:31. Rok później było już znacznie lepiej, doszła do finału MŚ i po raz pierwszy w historii stanęła na podium imprezy rangi mistrzowskiej.