W niedzielę na ulice stolicy wyjedzie tramwaj z gwiazdą Dawida

Polska
W niedzielę na ulice stolicy wyjedzie tramwaj z gwiazdą Dawida
facebook.com/tramwaje.warszawa

W niedzielę, w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, w rejonie dawnego getta w Warszawie będzie jeździć zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida. Pojazd ma symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim.

Tramwaj z gwiazdą Dawida, to jedna z inicjatyw Fundacji Shalom, która organizuje w niedzielę w Warszawie oficjalne obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu pod patronatem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Współorganizatorem, który udostępnił specjalny tramwaj, są Tramwaje Warszawskie.

 

Według organizatorów, tramwaj z gwiazdą Dawida ma przypomnieć mieszkańcom Warszawy o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady i w gettach.

 

 

Zabytkowy tramwaj wyjedzie na ulice stolicy w samo południe. Będzie jeździć bez pasażerów do godziny 18 trasą obejmującą Plac Narutowicza - Filtrowa - Nowowiejska - Marszałkowska - Andersa - Stawki - al. Jana Pawła II - Popiełuszki - Metro Marymont - Popiełuszki - al. Jana Pawła II - Okopowa - Towarowa - Plac Zawiszy - Plac Narutowicza.

 

Akcja "Światło Pamięci"

 

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Warszawie zaplanowano na godz. 12 pod pomnikiem Bohaterów Getta. W programie uroczystości jest m.in. modlitwa ekumeniczna oraz oficjalne składanie wieńców. Wydarzeniami towarzyszącymi oprócz zabytkowego tramwaju z gwiazdą Dawida jest akcja "Światło Pamięci", czyli zapalenie symbolicznych świec w oknach domów o godz. 18.

 

"Płomień świec w oknach wszystkich domów będzie symbolizował naszą solidarność z ofiarami zagłady. Zawsze będziemy pamiętać. Bo my jesteśmy Pamięcią. Będziemy jej strzec przed zapomnieniem i koszmarem Zagłady" - tak przesłanie akcji "Światło Pamięci" wyjaśnia Fundacja Shalom.

 

27 stycznia obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tego dnia, 27 stycznia 1945 r., obóz został wyzwolony przez żołnierzy Armii Czerwonej. Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. 

luq/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze