Łódzkie: podejrzenie zachorowania na odrę u 5-latka. Był szczepiony w 13. miesiącu życia

Polska
Łódzkie: podejrzenie zachorowania na odrę u 5-latka. Był szczepiony w 13. miesiącu życia
Zdjęcie ilustracyjne/Polsat News

Inspekcja sanitarna dostała zgłoszenie podejrzenia zachorowania na odrę u 5-letniego chłopca z gminy Moszczenica w pow. piotrkowskim (Łódzkie) - poinformowała w sobotę rzeczniczka prasowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piotrkowie Trybunalskim Wiesława Kozińska.

To pierwszy przypadek podejrzenia zakażenia tą chorobą w regionie. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna została poinformowana o nim w piątek przez lekarza.

 

- To jest podejrzenie zachorowania na odrę. Chorobę potwierdzą lub wykluczą wyniki badań krwi, moczu oraz wymazu gardła przesłanych przez nas do Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. Spodziewamy się wyników pod koniec nadchodzącego tygodnia" - przekazała PAP Kozińska.

 

Jedna z najbardziej zaraźliwych chorób

 

Dodała, że już teraz została uruchomiona procedura, która ma zapobiec ewentualnym kolejnym zachorowaniom. Chłopiec jest izolowany. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny podjął decyzję o zaszczepieniu dzieci, które przebywały z 5-latkiem w grupie w zerówce. Przebadano także jego rodziców i najbliższą rodzinę; będą oni obserwowani.

 

Chłopiec został zaszczepiony przeciwko odrze w 13. miesiącu życia.

 

Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób. Objawy przypominają przeziębienie, zakażeniu towarzyszy kaszel, światłowstręt i charakterystyczna wysypka. Wywołane wirusem powikłania mogą być groźne dla zdrowia, a nawet życia chorego.

luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie