Coraz mniej wilków w Wigierskim Parku Narodowym. "Jedynie sześć lub osiem osobników"

Polska
Coraz mniej wilków w Wigierskim Parku Narodowym. "Jedynie sześć lub osiem osobników"
Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com/NeuPaddy/

Z kilkudziesięciu do poniżej dziesięciu osobników zmniejszyła się liczba wilków w Wigierskim Parku Narodowym (Podlaskie). Populacja wilka spada od około czterech lat – poinformowano.

Od 2015 r. wilki występujące w WPN nie rozmnażają się. - Jest zapaść. Wilków jest coraz mniej i to jest za mało tych zwierząt na tym obszarze - powiedział Maciej Romański z Pracowni Naukowo-Edukacyjnej WPN.

 

Jeszcze cztery-pięć lat temu w parku było ok. 30 wilków. Teraz – według szacunków WPN – jest jedynie sześć lub osiem osobników.

 

Epidemia wśród wilków

 

Romański wymienia kilka przyczyn takiej sytuacji. Jedną z nich jest migracja wilków z wigierskiego parku. - Stało się tak, bo doszło do walki między zwierzętami o pozycję w stadzie na tym terenie. W parku pojawiły się też wilki z zewnątrz - powiedział pracownik parku.

 

Dodatkowo, wśród wilków z Suwalszczyzny zapadła epidemia. Część z nich zachorowała na świerzbowca - pasożyta powodującego utratę sierści i w konsekwencji wychłodzenie organizmu, nierzadko prowadzące do śmierci. Kilka wilków padło z tego powodu.

 

Kolejnym powodem spadku populacji wilka – według Romańskiego – jest ingerencja człowieka. Od 2015 r. na terenie parku i w jego pobliżu znaleziono kilka martwych wilków, które wpadły we wnyki albo zostały zastrzelone.

 

"Wilk selekcjonuje zwierzęta słabe i chore"

 

Obecnie w WPN jest kilka wilczych par. Naukowcy z parku mają nadzieję, że w tym roku zwierzęta wreszcie się rozmnożą. - Jedna z par zachowuje się tak, jakby przygotowywała się do godów - mówi Romański. Wilki szczenią się na przełomie kwietnia i maja. W jednym miocie zwykle rodzi się od czterech do siedmiu wilcząt, ale zdarzają się mioty liczące do 12 szczeniąt.

 

Pracownicy WPN z niecierpliwością czekają na narodziny młodych wilków, bo zbyt mała ich ilość to niedobra wiadomość dla parku. - Obecność wilków sprzyja regeneracji lasu. Wilk w naturalny sposób reguluje populacje innych zwierząt takich, jak sarny, jelenie, dziki i lisy. Wilk selekcjonuje zwierzęta słabe i chore - wyjaśnił Romański.

 

Wilki znad Wigier polują także na bobry, których w tym regionie jest nadmiar od wielu lat. - Wilki polubiły i polują na nasze bobry, chociaż to małe zwierzęta. Widocznie to mięso musi im szczególnie smakować - dodał Maciej Romański.

 

W Polsce – według różnych źródeł – żyje od 1500 do 2500 wilków. Stada liczą do 20 osobników, zwykle jednak są znacznie mniej liczne, będąc grupą rodzinną składającą się z pary rodzicielskiej, młodych i ewentualnie części wilków z poprzedniego miotu. Watahy mają ściśle określoną hierarchę wewnętrzną. 

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie