Pomylili zabytki. Promują zamek z innego województwa

Polska
Pomylili zabytki. Promują zamek z innego województwa
Polsat News

Na tablicy promującej piastowski zamek w Świeciu na Dolnym Śląsku pokazano zdjęcia zamku krzyżackiego ze Świecia nad Wisłą (woj. kujawsko-pomorskie). Budowle są oddalone od siebie o ok. 400 km.

Tablica stoi w odległości kilkuset metrów od zamku we wsi Świecie koło Leśnej. Jest częścią projektu "Od zamku Frýdlant do zamku Czocha”, realizowanego przez województwo dolnośląskie i czeski kraj liberecki, współfinansowanego przez Unię Europejską. Celem projektu jest zwiększenie dostępności do turystycznych atrakcji na polsko-czeskim pograniczu.

- Pojawiło się sporo komentarzy. To pomyłka zamków, które dzieli ponad 400 km. Powstały z innego budulca, choć oba są XIV-wieczne. Jak to się stało, że zdjęcie zamku krzyżackiego trafiło na tablicę informacyjną zamku księcia świdnickiego? Trzeba zapytać autora tej tablicy - mówi Jakub Stelągowski, kierownik Izby Regionalnej Ziemi Świeckiej i Zamku Krzyżackiego w Świecku.


- To wyjątkowa wieża i trudno ją pomylić, bo na szlaku zamków krzyżackich jest to jedyna wieża okrągła, a pozostałe zbudowane są na planie kwadratu. Wieże krzyżackie rzadko bywają okrągłe, jak nasza. Zamek piastowski powstał z innego budulca, z kamienia - wyjaśnia Tomasz Pasiek z Izby Regionalnej Ziemi Świeckiej.

msl/dro/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie