Marcin Czech zrezygnował z funkcji wiceministra zdrowia. Z powodów zdrowotnych

Polska
Marcin Czech zrezygnował z funkcji wiceministra zdrowia. Z powodów zdrowotnych
Ministerstwo Zdrowia

Wiceszef resortu zdrowia prof. Marcin Czech z powodów zdrowotnych zrezygnował z pełnionej funkcji - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Do jego prośby o odwołanie przychylił się już premier Mateusz Morawiecki.

Prof. Marcin Czech został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w sierpniu 2017 r., kiedy to ówczesny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł powierzył mu inicjowanie, koordynowanie i nadzorowanie prac Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji, a także nadzorowanie działalności Narodowego Instytutu Leków w Warszawie oraz Administratora Systemu Monitorowania Wypadków Konsumenckich. Odpowiadał także za współpracę międzynarodową.

 

W ostatnim okresie przebywał w szpitalu i na zwolnieniu lekarskim. Jak poinformowało w wydanym komunikacie Ministerstwo Zdrowia, w piątek - na jego własną prośbę - ze stanowiska odwołał go premier Mateusz Morawiecki.

 

Przygotował listę refundacyjną

 

Resort przypomniał, że Czech stworzył przyjętą we wrześniu ubiegłego roku przez rząd "Politykę lekową państwa". Dokument o charakterze strategicznym określa priorytety działań rządu w zakresie gospodarowania lekami w latach 2018-2022.

 

Czech w ramach zarządzania refundacją leków przygotował m.in. obowiązującą od 1 stycznia 2019 r. listę refundacyjną, która - jak zaznaczyło Ministerstwo Zdrowia - jest największym obwieszczeniem refundacyjnym od czasu wejścia w życie ustawy z 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

 

"Zarówno nowa lista leków refundowanych, jak i poprzednie przyniosły wiele korzystnych zmian zwłaszcza w zakresie programów lekowych. Warto podkreślić, że od stycznia 2019 jedyny zarejestrowany lek stosowany w terapii rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) został objęty refundacją dla wszystkich polskich pacjentów cierpiących na tę poważną chorobę. Dzięki finansowaniu ze środków publicznych dostępne dla chorych stały się także m.in. leki stosowane w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej oraz leki dla chorych z płaskonabłonkowym i niepłaskonabłonkowym rakiem płuca" - podkreśliło ministerstwo.

 

Czech jako wiceszef resortu zdrowia zajmował się również przygotowywaniem zmian legislacyjnych, m.in. nowelizacją ustawy Prawo farmaceutyczne, która obejmuje m.in. badania kliniczne.

 

"Działał na rzecz wzmacniania współpracy narodowej"

 

Jak wskazał resort, współpracował również z Ministerstwem Finansów w zakresie objęcia transportu leków ustawą o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów, a także prowadził prace nad projektem pilotażu wdrożenia opieki farmaceutycznej oraz ustawą o zawodzie farmaceuty.

 

"Minister Marcin Czech działał także na rzecz wzmacniania współpracy międzynarodowej w obszarze zdrowia m.in. w ramach działań grupy V4+ - inicjatywa Fair and Affordable Pricing dotycząca wspólnych negocjacji cen i warunków refundacji leków w Europie Środkowej".

 

Marcin Czech jest profesorem Politechniki Warszawskiej, absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie. Ma dwie specjalizacje: w zakresie epidemiologii oraz zdrowia publicznego. Ukończył program Master of Business Administration (International MBA) w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej, Studium Ekonomiki Zdrowia na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej w zakresie programu studiów doktoranckich w dziedzinie zarządzania, odbył staże i szkolenia zagraniczne m.in. w York University, University of Liverpool w Wielkiej Brytanii i McMaster University w Kanadzie.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie