Grecki parlament poparł umowę z Macedonią o zmianie nazwy kraju

Świat
Grecki parlament poparł umowę z Macedonią o zmianie nazwy kraju
PAP/EPA/SIMELA PANTZARTZI

Grecki parlament niewielką większością głosów poparł w piątek porozumienie z Macedonią o zmianie przez ten kraj nazwy na Republika Macedonii Północnej. Umożliwia to zakończenie trwającego od ponad 25 lat sporu między obydwoma państwami.

Za porozumieniem zagłosowało 153 deputowanych, przeciwko było 146, a jeden wstrzymał się od głosu. Sprawa w Grecji budziła duże kontrowersje i doprowadziła do rozpadu koalicji rządowej w tym kraju. Ratyfikacja umowy była możliwa dzięki temu, że oprócz posłów rządzącej lewicowej Syrizy poparli ją deputowani niezależni.

 

Ratyfikacja umowy była możliwa dzięki temu, że oprócz posłów rządzącej lewicowej Syrizy poparli ją deputowani niezależni. W trakcie głosowania posłowie skrajnie prawicowego Złotego Świtu krzyczeli "Zdrajcy!".

 

Według sondaży ok. 60 proc. Greków jest przeciwnych umowie z Macedonią. Od czasu ogłoszenia przez tę byłą jugosłowiańską republikę niepodległości w 1991 r. władze w Atenach protestowały przeciwko używaniu przez nią nazwy odwołującej się do dziedzictwa starożytnych Macedończyków. Z tego powodu Grecja blokowała starania Skopje o członkostwo w Unii Europejskiej i NATO. Zgodnie z umową, która została już zatwierdzona przez stronę macedońską, Ateny mają wycofać swój sprzeciw wobec akcesji północnego sąsiada.

 

Pogratulował "historycznego zwycięstwa"

 

Premier Macedonii Zoraz Zaew pogratulował "historycznego zwycięstwa" premierowi Grecji Aleksisowi Ciprasowi. "Gratulacje mój przyjacielu. Wraz z naszymi narodami osiągnęliśmy historyczne zwycięstwo. (...) Niech żyje porozumienie znad (jeziora) Prespa! Niech żyje pokój i postęp na Bałkanach i w Europie!" - napisał na Twitterze szef macedońskiego rządu.

 

Cipras na Twitterze wyraził nadzieję, że "Macedonia Północna, która dziś się narodziła (...) będzie sojusznikiem i stronnikiem Grecji w jej wysiłkach na rzecz bezpieczeństwa, stabilności i rozwoju w regionie".

 

Dodał, że "przyszłe pokolenia w dwóch państwach będą wdzięczne deputowanym, których odwaga i męstwo ustanowiły fundamenty dla przyszłego pokoju, solidarności i harmonijnego współistnienia" między Grecją i Macedonią.

 

Tusk: podjęli ryzyko, byli gotowi poświecić wszystko


W piątek premierom obu krajów pogratulował szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

 

"Mieli wyobraźnię, podjęli ryzyko, byli gotowi poświęcić swoje własne interesy dla większego dobra. Zoran, Aleksis - dobra robota! Mission impossible zakończona" - napisał na Twitterze tuż po głosowaniu

 

Wspólne oświadczenie wydali przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini i komisarz ds. sąsiedztwa Johannes. Podkreślili w nim, że od samego początku UE mocno wspierała historyczne porozumienie podpisane przez premierów Grecji i Macedonii, Aleksisa Ciprasa i Zorana Zaewa, po negocjacjach prowadzonych pod auspicjami ONZ.

 

Stoltenberg: z niecierpliwością czekam na przystąpienie do NATO

 

"Potrzeba było politycznej odwagi, przywództwa i odpowiedzialności po wszystkich stronach, by rozwiązać jeden z najbardziej zakorzenionych sporów w regionie" - wskazali przedstawiciele KE.

 

Przedstawiciele KE zaznaczyli przy tym, że oba kraje wykorzystały unikalną możliwość, która stwarza przykład pojednania dla całej Europy i przyniesie dalsze wzmocnienie europejskiej perspektywy dla regionu.

 

"Choć oczekujemy kolejnych kroków proceduralnych prowadzących do pełnego wdrożenia porozumienia, możemy z pewnością stwierdzić dzisiaj, że Ateny i Skopje razem napisały nową stronę naszej wspólnej unijnej przyszłości" - czytamy w oświadczeniu.

 

"Z zadowoleniem przyjmuję dzisiejszą ratyfikację w greckim parlamencie porozumienia znad Prespy, ważnego wkładu w stabilność i dobrobyt całego regionu. Z niecierpliwością czekam na przystąpienie przyszłej Republiki Macedonii Północnej do NATO" - napisał na Twitterze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

 

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie