CNN: Biały Dom szykuje wprowadzenie stanu wyjątkowego na granicy z Meksykiem

Świat
CNN: Biały Dom szykuje wprowadzenie stanu wyjątkowego na granicy z Meksykiem
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Biały Dom przygotowuje dla prezydenta Donalda Trumpa projekt ogłoszenia stanu wyjątkowego wzdłuż południowej granicy USA - informuje w piątek stacja CNN na swym portalu, powołując się na "wewnętrzne dokumenty".

Trump nie wykluczał ostatnio wprowadzenia stanu wyjątkowego jako sposobu na sfinansowanie budowy muru (ogrodzenia) wzdłuż granicy USA z Meksykiem. Przeciwni budowie muru są Demokraci. Trump, który obiecywał taki mur podczas kampanii wyborczej, odmawia podpisania prowizorium budżetowego, jeśli nie znajdą się w nim środki na realizację tego projektu. Domaga się 5,7 mld dolarów. Rezultatem jest trwający już ponad miesiąc shutdown, czyli częściowe zawieszenie działalności rządu federalnego.

 

Sytuację na granicy z Meksykiem, przez którą przedostają się migranci, Trump nazywa "faktyczną agresją na nasz kraj".

 

Bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju

 

Według CNN w ramach przygotowań do ogłoszenia stanu wyjątkowego Biały Dom zidentyfikował dostępne fundusze - ponad 7 mld dolarów - które mogłyby zostać użyte na budowę muru, gdyby prezydent zdecydował się na takie rozwiązanie, omijające Kongres. CNN dodaje, że doradcy Trumpa są w tej kwestii podzieleni.

 

- Ogromna liczba obcych, którzy bezprawnie przedostają się każdego dnia do Stanów Zjednoczonych jest bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa naszego kraju - cytuje CNN projekt prezydenckiej proklamacji, ogłaszającej istnienie stanu wyjątkowego na południowej granicy Stanów Zjednoczonych.

 

Gdyby prezydent się na to zdecydował, zadanie budowy ogrodzenia wzdłuż granicy z Meksykiem otrzymałby korpus inżynieryjny wojsk lądowych USA.

 

CNN zwraca uwagę, że legalność takiego ogłoszenia stanu wyjątkowego prawdopodobnie byłaby kwestionowana na drodze prawnej (sprawy sądowe) oraz przez Demokratów w Kongresie. Doradcy Trumpa ostrzegają, że opóźniłoby to realizację całego projektu.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie