Błaszczak: Black Hawki to helikoptery, jakie były potrzebne dla wojsk specjalnych

Polska

- Procedura kupienia tych helikopterów jest przewidziana polskim prawem o zamówieniach publicznych, które stanowi, że w sytuacji pilnej potrzeby operacyjnej można dokonać takiej transakcji bez przetargu, mieliśmy do czynienia z taką sytuacją - powiedział w Polsat News szef MON Mariusz Błaszczak o podpisaniu umowy na dostawę czterech śmigłowców S-70i Black Hawk dla Wojsk Specjalnych.

Minister obrony Mariusz Błaszczak i prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki podpisali w piątek w Mielcu (Podkarpacie) umowę na dostawę czterech śmigłowców S-70i Black Hawk dla Wojsk Specjalnych. MON poinformowało, że cała kwota umowy wynosi 683,4 mln zł. 

 

Błaszczak podkreślił w Polsat News, że specyfikacja dot. śmigłowców została przedstawiona przez siły specjalne. -  Mamy świetnych żołnierzy polskich sił specjalnych, zasługują na to, żeby dysponowali najnowocześniejszym sprzętem. Black Hawki, to właśnie taki sprzęt - powiedział gość wieczornych "Wydarzeń".

 

Dodał, że nowe śmigłowce będą służył do ćwiczeń oraz do akcji specjalsów. - Z natury akcje Wojsk Specjalnych wiążą się z koniecznością użycia wojska w krótkim czasie, więc te śmigłowce będą służyły desantowi, nie są to śmigłowce szturmowe, dla marynarki wojennej, a konkretnie dla sił specjalnych, ten typ, ta marka, odpowiada żołnierzom sił specjalnych - zaznaczył Błaszczak.

 

Trwa przetarg na śmigłowce dla marynarki

 

Minister poinformował, że "równolegle trwa przetarg na kupienie przez marynarkę wojenną śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych".

 

- Jest już drugi etap tego przetargu, na placu boju został PZL Świdnik, który jest własnością włosko-brytyjskiej firmy Leonardo. Jest to bardzo ciekawa oferta, trwają negocjacje, jestem przekonany, że dojdziemy do porozumienia - stwierdził gość Jarosława Gugały.

 

Błaszczak powiedział, "że poprzedni rząd koalicji PO-PSL doszedł do wniosku, że należy kupić jedną markę śmigłowca - wybrano śmigłowiec francuski" (Caracal - red.).

 

- My zdecydowaliśmy, żeby wojsko polskie było wyposażone w najlepsze śmigłowce w danej dziedzinie, a w dziedzinie odpowiadającej potrzebom wojsk specjalnych, są to Black Hawki - podkreślił szef MON.

 

Minister powiedział też, że w dalszych planach jest zakup śmigłowców szturmowych, ale nie podał bliższego terminu.

 

Rozmowy dotyczą nie tego "czy", ale "jak i kiedy" 

 

Zapytany na temat utworzenia stałej bazy wojsk USA w Polsce, powiedział, że "do marca Pentagon ma przedstawić swoją ocenę dotyczącą tego projektu". Jak dodał, termin ten został wyznaczony przez amerykański Kongres.

 

Błaszczak przyznał też, że na ten temat odbył w ostatnim czasie rozmowę telefoniczną z pełniącym obowiązki sekretarza obrony USA Patrickiem M. Shanahanem, z którym - jak dodał - będzie rozmawiał podczas spotkania ministrów obrony państw NATO w Brukseli w połowie lutego.

 

Według szefa MON, rozmowy na temat stałej bazy przebiegają "w dobrej atmosferze", a negocjacje dotyczące zwiększenia amerykańskiej obecności w Polsce na obecnym etapie dotyczą nie tego "czy", ale "jak i kiedy" do niej dojdzie.

paw/luq/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie