Zarzuty i wniosek o areszt dla 36-latka, który próbował wjechać na teren Pałacu Prezydenckiego

Polska
Zarzuty i wniosek o areszt dla 36-latka, który próbował wjechać na teren Pałacu Prezydenckiego
Polsat News

Prokurator skierował do sądu wniosek o trzy miesiące aresztu tymczasowego dla 36-letniego Tomasz S., który potrącił policjanta i próbował wjechać do Pałacu Prezydenckiego - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Łukasz Łapczyński.

W czwartek prokurator przedstawił Tomasz S. zarzut czynnej napaści na funkcjonariusza policji podczas i w związku z wykonywaniem przez niego czynności służbowych, w wyniku czego policjant doznał obrażeń ciała, skutkujących rozstrojem zdrowia na okres poniżej 7 dni, oraz zarzut usiłowania wdarcia się do Pałacu Prezydenckiego.

 

Łukasz Łapczyński poinformował, że "zebrany w toku śledztwa materiał dowodowy dawał podstawy do przedstawienia Tomaszowi S. takich zarzutów. Zwrócił jednocześnie uwagę na kwestię poczytalności podejrzanego. Biegli psychiatrzy mają określić, czy w czasie zdarzenia miał możność rozpoznania znaczenia czynu i pokierowania swoim postępowaniem.

 

Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i skorzystał z prawa odmowy złożenia wyjaśnień. Oświadczył, że nie pamięta przebiegu zdarzenia.

 

Obawa ucieczki

 

Łapczyński podkreślił, że przesłankami wniosku o tymczasowy areszt dla 36-latka są: uzasadniona obawa ucieczki lub ukrycia się podejrzanego i grożąca mu wysoka kara (jedno z przestępstw mu zarzucanych zagrożone jest karą 10 lat więzienia). W sprawie zachodzi konieczność przeprowadzenia z podejrzanym badań sądowo-psychiatrycznych, uzyskania wyników badań toksykologicznych, a także wykonania innych czynności procesowych zmierzających do pełnego ustalenia okoliczności zdarzenia.

 

Prokurator, kierując do sądu wniosek, wziął pod uwagę stanowisko lekarzy i wskazał, że środek zapobiegawczy powinien być wykonywany w odpowiednim zakładzie leczniczym.

 

Potrącił policjanta, uderzył w zaporę przy pałacu

 

Do zdarzenia, w którym ucierpiał funkcjonariusz, doszło we wtorek przed godz. 14.00. Policjant pełniący służbę w patrolu pieszym zauważył na jednokierunkowej ulicy Focha, w pobliżu placu Piłsudskiego, osobowego volkswagena jadącego pod prąd. Umundurowany funkcjonariusz wszedł na jezdnię i próbował zatrzymać kierowcę, żeby zwrócić mu uwagę. Ten jednak, zamiast zatrzymać się do kontroli, potrącił policjanta i podjął próbę ucieczki.

 

36-letni Tomasz S., który kierował volkswagenem, zawrócił na ul. Focha, po czym skręcił w ulicę Trębacką. Został zatrzymany na Krakowskim Przedmieściu, w niewielkiej odległości od miejsca, z którego zaczął uciekać. Samochód, którym się poruszał, zatrzymał się na zaporze przy wjeździe na teren Pałacu Prezydenckiego.

 

Jak podał prok. Łapczyński, 36-latek nie zachowywał się agresywnie, "ale jednocześnie nie wykonywał wydawanych mu poleceń i kontakt z nim był utrudniony". Mężczyzna był trzeźwy. Dlatego Przemysław S. został zabrany do szpitala przy ul. Nowowiejskiej, pobrano mu także krew do badań na obecność środków odurzających, na wyniki trzeba zaczekać około czterech tygodni.

 

WIDEO: Potrącenie i próba wjechania na teren Pałacu Prezydenckiego. "Z kierowcą nie ma logicznego kontaktu"

 

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie