Rafał Bujnowski został laureatem Nagrody im. Jana Cybisa za rok 2018

Kultura
Rafał Bujnowski został laureatem Nagrody im. Jana Cybisa za rok 2018
pixabay.com/

Malarz, grafik Rafał Bujnowski został laureatem Nagrody im. Jana Cybisa za rok 2018 - poinformowało Biuro Wystaw Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Twórczość Bujnowskiego zawsze jest pretekstem do dyskusji na temat podstawowych definicji sztuki - oceniło OW ZPAP.

W komunikacie OW ZPAP napisano, że twórczość Bujnowskiego, który "wykorzystuje przede wszystkim malarstwo, rzadziej wideo, obiekty czy performance", "zawsze jest pretekstem do dyskusji na temat podstawowych definicji sztuki, jej wartości, użyteczności, funkcjonowania w przestrzeni publicznej, roli artysty, gustów odbiorców".

 

"Pejzaże na granicy abstrakcji"

 

Związek zwrócił uwagę, że obrazy Bujnowskiego, często są malowane w cyklach, tworzą serie, a charakteryzują się lakoniczną formą. "Uproszczone kształty przedmiotów, portrety umieszczane są na jednolitym tle, schematyczne pejzaże balansują na granicy abstrakcji" - napisano.

 

Rafał Bujnowski - malarz, grafik, autor filmów wideo oraz instalacji, urodził się w Wadowicach w 1974 r. Wśród środków wyrazu, których używa są: "multiplikacja, sztuczki techniczne, ukazywanie procesu powstawania dzieła, zmienianie jego funkcji".

 

W latach 1993-95 artysta studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, a następnie (1995-2000) na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie, wraz z kolegami (Markiem Firkiem, Marcinem Maciejowskim, Wilhelmem Sasnalem i Józefem Tomczykiem) współtworzył grupę artystyczną Ładnie. W latach 1998-2001 prowadził w Krakowie billboardową Galerię Otwartą.

 

W 2004 r. artysta wyjechał na pobyt studyjny do Nowego Jorku (ART in General, USA) oraz do Zug (Szwajcaria). W 2005 został laureatem międzynarodowej nagrody artystycznej Europas Zukunft.

 

Miał wystawy indywidualne i zbiorowe m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wiedniu, Pradze, Berlinie, Paryżu czy Nowym Jorku.

 

Nagroda Związku Polskich Artystów Plastyków

 

Nagroda im. Jana Cybisa przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa. Otrzymać ją może wyłącznie artysta żyjący, którego twórczość cechuje oryginalność i indywidualizm artystyczny.

 

Nagroda została ustanowiona w 1973 r. przez Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków w celu uczczenia pamięci Jana Cybisa, którego twórczość artystyczna i działalność pedagogiczna wywarły duży wpływ na kształtowanie się polskiego środowiska artystycznego w powojennej Polsce. Jan Cybis był również głównym inicjatorem reaktywowania OW ZPAP po II wojnie światowej.

 

Laureatami poprzednich edycji byli m.in.: Jerzy Nowosielski, Jan Tarasin, Leon Tarasewicz, Ryszard Winiarski, Teresa Pągowska, Jerzy Kałucki, Paweł Susid, Marek Sobczyk, Wojciech Fangor.

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie