Akwarele Hitlera na aukcji. Policja sprawdza, czy nie doszło do fałszerstwa

Świat
Akwarele Hitlera na aukcji. Policja sprawdza, czy nie doszło do fałszerstwa
zdj. ilustracyjne/Obraz Adolfa Hitlera/Domena publiczna

Policja w Berlinie zatrzymała obrazy, których autorem miał być wódz III Rzeszy Adolf Hitler. Śledczy sprawdzą, czy certyfikaty potwierdzające autentyczność podpisu na akwarelach nie zostały podrobione. Obrazy trafiły na licytację prowadzoną przez dom aukcyjny w Berlinie. Informację o niej podały wcześniej agencje Reuters i AFP.

Zainteresowani zakupem są licytujący z Wielkiej Brytanii, USA, krajów skandynawskich i Rosji. W Niemczech obrazy dyktatora i zbrodniarza wojennego rzadko znajdują nabywców.

 

Trzy akwarele, rzekomo autorstwa Adolfa Hitlera, przedstawiają widoki przyrody. Na jednej z nich widać siedzącą nad brzegiem rzeki postać. Obrazy pochodzą z czasów gdy Adolf Hitler, niedoszły student Akademii Sztuk Pięknych, pracował jako malarz-amator w Monachium.

 

Sprzedający chcieli zostać anonimowi

 

Dzieła sprzedały osoby w podeszłym wieku, które wolały zachować anonimowość.

 

 

Autentyczność podpisu na obrazach została potwierdzona przez eksperta ze Stanów Zjednoczonych - podał Reuters. Teraz policja w Berlinie sprawdza, czy nie doszło do fałszerstwa. Niewykluczone, że dokumenty mogły być podrobione.

 

 

- Jeśli przejdziemy się wzdłuż Sekwany i zobaczymy tam prace stu artystów, osiemdziesięciu z nich będzie lepszych od tych - powiedział wcześniej Reutersowi Heinz-Joachim Maeder, rzecznik domu aukcyjnego Kloss w Berlinie. Dodał, że zainteresowanie potencjalnych kupców i mediów jest związane wyłącznie z nazwiskiem ich autora.

 

"Bez wartości artystycznej"

 

Zdaniem rzecznika domu aukcyjnego Kloss akwarele nie mają wartości artystycznej, są tylko wyrazem opanowania rzemiosła.

 

Egzemplarze wystawione przez dom aukcyjny mogą osiągnąć na aukcji cenę rzędu tysięcy euro.

 

Sprzedaż obrazów Hitlera w Niemczech jest legalna, pod warunkiem, że nie ma na nich nazistowskich symboli. Niedoszły malarz mógł stworzyć nawet setki podobnych obrazków. Wiele z nich zostało skonfiskowanych przez amerykańskich żołnierzy. Cała kolekcja nigdy nie została publicznie wystawiona.

 

W latach 1907 i 1908 Adolf Hitler bez powodzenia próbował dostać się  na Akademię Sztuk Pięknych w Wiedniu.

 

mta/hlk/ Reuters, BBC, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze