1 lutego dodatkowe posiedzenie Senatu. W planach m.in. jawność płac w NBP i "Mama 4 Plus"

Polska
1 lutego dodatkowe posiedzenie Senatu. W planach m.in. jawność płac w NBP i "Mama 4 Plus"
PAP/Rafał Guz

1 lutego odbędzie się dodatkowe posiedzenie Senatu - poinformował w czwartek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Po wznowieniu w czwartek rano izby Karczewski powiedział, że w czasie dodatkowego posiedzenia Senat zajmie się "kilkoma ustawami".

 

30 stycznia odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu. Taka decyzja zapadła podczas środowego posiedzenia Konwentu Seniorów.

 

Po jego zakończeniu marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował na Twitterze, że w porządku obrad znajdą się m.in. projekty ustaw dotyczących jawności wynagrodzeń w Narodowym Banku Polskim i ograniczeń w prowadzeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcję publiczne oraz projekt ustawy "Mama 4Plus".

 

Zgodnie z wstępnym harmonogramem posiedzenie Sejmu ma się rozpocząć o godz. 11 od debaty nad projektem ustawy "Mama 4Plus"; przewiduje on, że matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury. O świadczenie będą mogły się ubiegać matki, które osiągnęły wiek emerytalny 60 lat. W niektórych przypadkach świadczenie będzie przysługiwało także ojcom po osiągnięciu 65 lat. Świadczenie będzie przyznawane na wniosek osoby uprawnionej. Tzw. matczyne emerytury mają być wypłacane od 1 marca 2019 r.

 

Zmiany w Kodeksie wyborczym

 

Wicemarszałek Stanisław Tyszka (Kukiz'15) w rozmowie z dziennikarzami poinformował, że Sejm na dodatkowym posiedzeniu zajmie się również projektem zmian w Kodeksie wyborczym, który w środę złożyło Prawo i Sprawiedliwości. Projekt przewiduje, że osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe na każdą karę, a nie tylko na karę pozbawienia wolności, nie będzie miała prawa wybieralności w wyborach na wójta, burmistrza, prezydenta miasta.

 

Według Tyszki Sejm ma też rozpatrzyć projekt dotyczący opłat abonamentowych. Projekt, autorstwa PiS zakłada wprowadzenie rekompensaty dla publicznej radiofonii i telewizji w wysokości 1 mld 260 mln zł w związku z ubytkiem opłat abonamentowych w latach 2018-19. Sejm miał zająć się tym projektem w minionym tygodniu, ale Konwent Seniorów zdecydował wówczas, że nie zostanie on rozpatrzony.

 

Sejm ma się też zająć - jak relacjonował Tyszka - projektem umożliwiającym premierowi możliwość przyznawania nagród m.in. dla wybitnych sportowców. Przewiduje on m.in., że premier "w szczególnie uzasadnionych przypadkach, w tym za wybitne osiągnięcia naukowe, sportowe lub z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, może, po zasięgnięciu opinii właściwego ministra, przyznać osobie fizycznej, z rezerwy ogólnej budżetu państwa, nagrodę specjalną Prezesa Rady Ministrów".

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie