Samotny ojciec od dwóch lat czeka na 500+. Reakcja ministerstwa rodziny po reportażu "Interwencji"

Polska

Samotny ojciec z Konina po wylewie od dwóch lat czeka na pieniądze z 500+. Świadczenie musi zaakceptować urząd wojewódzki, a nie miejscy urzędnicy, bowiem mama 15-letniego Gracjana mieszka i zarabia w Niemczech. "W związku z wyemitowanym przez Polsat News reportażem (...) MRPiPS w trybie nadzoru podjęło interwencję w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim" - poinformował w środę resort rodziny.

Dwa dni po emisji reportażu Żanetty Kołodziejczyk-Tymochowicz w "Interwencji" o mężczyźnie, który nie może otrzymać rządowego świadczenia, głos w tej sprawie zabrał resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

 

Resort rodziny interweniuje, kontrola u wojewody

 

"Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podjęło interwencję w trybie nadzoru w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w związku z materiałem »Dwa lata czekają na 500+«, który został wyemitowany w Polsat News w dniu 21 stycznia br." - poinformowało ministerstwo na swojej stronie internetowej.

"Należy podkreślić, że w uzasadnionym przypadku, na przykład z uwagi na trudną sytuację rodziny lub w przypadku samotnego wychowywania dziecka i ciężkiej sytuacji materialnej, istnieje możliwość ubiegania się o tymczasowe przyznanie świadczeń rodzinnych w Polsce za okres, w którym instytucja polska nie posiada wszelkich niezbędnych informacji, dotyczących sytuacji w innym państwie" - podkreślił resort.

 

Jak podkreślono w komunikacie, "w takim przypadku wnioskodawca powinien zostać poinformowany o możliwości wystąpienia do Wojewody z wnioskiem o tymczasowe przyznanie świadczeń - w oparciu o art. 7 rozporządzenia 987/2009".

 

"Jednocześnie strona postępowania powinna zostać poinformowana, że wydana na wniosek decyzja ma wyłącznie charakter czasowy i w przypadku otrzymania świadczeń rodzinnych za granicą, za ten sam okres, może zaistnieć konieczność zwrotu przyznanych w Polsce tymczasowo świadczeń - wraz z odsetkami" - poinformował resort kierowany przez Elżbietę Rafalską.

 

"W uzasadnionych przypadkach Wojewoda powinien zwrócić się do instytucji zagranicznej o wyrównanie przyznanych w Polsce świadczeń" - podkreślono w komunikacie resortu.

 

Samorządowi urzędnicy nie mają zastrzeżeń

 

Bohaterem reportażu "Interwencji" był 46-letni pan Krzysztof, który z panią Elżbietą ożenił się 20 lat temu. Mieszkali w Koninie, w niewielkim domu. Pan Krzysztof pracował jako malarz, a pani Elżbieta, aby dorobić, wyjeżdżała do pracy do Niemiec. Pięć lat temu postanowiła zostać tam jednak na stałe. Pan Krzysztof został sam z małym synem Gracjanem.

 

- Poczułem jakby mi ktoś siekierę wbił w plecy. Nikt się tego nie spodziewał - powiedział pan Krzysztof.

 

- Nie chciałem opuszczać taty, bo jak mam być szczery, on by się całkowicie załamał - wyjaśnił Gracjan syn pana Krzysztofa.

 

Dwa lata temu pan Krzysztof rozwiódł się z żoną. Choć nie było łatwo, starali się z 15-letnim Gracjanem normalnie żyć. Pan Krzysztof marzył by wyremontować dom i wychować syna.

 

- To już 15-letni chłopak. Jest ze mną, jak coś potrzebuję, to mi pomoże - powiedział pan Krzysztof.

 

- Nie zostawię go nawet, jakbym był dorosły i miałbym własne życie, to też bym nie zostawił, też bym mu nie pomógł. Jest dla mnie autorytetem - dodał Gracjan.

 

Zastrzeżeń, co do funkcjonowania ojca z synem nie ma również Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Koninie.

 

"Byłem w stanie krytycznym"

 

Rok temu życie pana Krzysztofa i jego syna dotknęła jednak kolejna tragedia. Mężczyzna dostał udaru mózgu. Cudem uniknął śmierci. Od tego momentu samotny ojciec musiał o pracy zapomnieć.

 

- Byłem w stanie krytycznym, świadomy, ale nie mogłem się ruszyć. Na miesiąc zostałem "przykuty" do łóżka, nie mogłem wstać  - wspominał pan Krzysztof.

 

Mężczyzna nie ma renty. Wspierany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Koninie. Z synem żyją za niecałe 1000 złotych.

 

Dwa lata temu, pan Krzysztof złożył wniosek do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Koninie o świadczenie 500 plus. Ośrodek wysłał dokumenty niezbędne do przyznania świadczenia do Wielopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.   

 

- Jeżeli osoby składają wniosek, a jeden z członków rodziny przebywa poza RP, wówczas cały wniosek z kompletem dokumentów przesyłamy do wojewody - stwierdziła Małgorzata Rychlińska z MOPR w Koninie.

 

"Ja chcę tylko swoje pieniądze"

 

Niestety, choć minęły już dwa lata, świadczenia 500 plus nadal nie ma. I, jak twierdzi pan Krzysztof, wciąż nie wie dlaczego. Zaległego świadczenie uzbierało się już blisko 10 tys. zł.

 

- Wysyłałam z Niemiec  wszelkie dokumenty, wszystko co było potrzebne i nie mam pojęcia, jak to się  stało, że jest negatywny odzew ze strony urzędu - powiedziała "Interwencji" pani Elżbieta, mama Gracjana, na co dzień mieszkająca w Niemczech.

 

- Dostaliśmy bardzo dużo wniosków o 500 plus z całego województwa wielkopolskiego. Mamy około 10 tys. zaległych wniosków, które musimy rozpatrzyć. Rzeczywiście Niemcy nie są krajem odległym, ale mają trzy miesiące na wysłanie odpowiedzi, a wnioski są realizowane chronologiczne - wyjaśniła reporterom interwencji Aneta Sławińska z Wielopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

 

- Chciałbym mu pomóc, ale nie mogę, bo z czego. Ja chcę tylko swoje pieniądze, a tu "ani be, ani me" - powiedział pan Krzysztof.

zdr/hlk/ "Interwencja", polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie