"Gdańsk powinien być wyjęty spod bieżącego sporu politycznego". Grabiec ws. przedterminowych wyborów

Polska
"Gdańsk powinien być wyjęty spod bieżącego sporu politycznego". Grabiec ws. przedterminowych wyborów
Polsat News

- Gdańsk powinien być wyjęty spod bieżącego sporu politycznego, a wola jego mieszkańców wyrażona w wyborach samorządowych powinna być uszanowana przez wszystkie stronnictwa polityczne - powiedział Jan Grabiec (PO) odnosząc się do przedterminowych wyborów po śmierci prezydenta miasta Pawła Adamowicza.

W środę rzecznik PO był pytany przez dziennikarzy w Sejmie o wtorkowy wpis na Twitterze szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego, który napisał: "Nie wystawiamy kandydata w Gdańsku, a tym samym nie popieramy p. Dulkiewicz. Zachowujemy krytyczny stosunek do sytuacji w Gdańsku w ostatnich latach".

 

- Nasze stanowisko jest jasne (...) najpierw prosiliśmy o to, żeby uszanować okres żałoby, prosiła o to rodzina, żeby nie uprawiać polityki tuż po śmierci Pawła Adamowicza. Decyzja władz PiS-u była inna, chcieli zacząć od kwestii politycznych, a dzisiaj kiedy przychodzi ten moment testu, moment sprawdzianu, czy pomimo tego dramatu i tej tragedii w Gdańsku będzie nadal atak na niezależność samorządu, okazuje się, że ten instynkt polityczny polityków PiS-u jest silniejszy niż, powiedziałbym, zwykła ludzka przyzwoitość - powiedział polityk PO.

 

Podkreślił, że "Gdańsk powinien być wyjęty spod bieżącego sporu politycznego i wola mieszkańców Gdańska wyrażona w ubiegłym roku w wyborach samorządowych powinna być uszanowana przez wszystkie stronnictwa polityczne".

 

"Wszystko dla Gdańska"

 

We wtorek pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz poinformowała, że podjęła decyzję o kandydowaniu na urząd prezydenta Gdańska. - Pomimo krótkiego, bardzo krótkiego czasu, który upłynął od śmierci prezydenta Pawła Adamowicza, nasze miasto, jego ukochany Gdańsk musi żyć i funkcjonować dalej - mówiła.

 

Zapowiedziała, że będzie kandydowała z listy stowarzyszenia "Wszystko dla Gdańska", które zostało założone przez Pawła Adamowicza. - Tworzyliśmy je wspólnie i jest to środowisko progdańskie, proobywatelskie, i chciałabym je godnie reprezentować - dodała.

 

Wybory 3 marca

 

W ubiegły wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że PiS podjęło decyzję, aby nie wystawiać własnego kandydata w przedterminowych wyborach prezydenta Gdańska. "Wybory prezydenta Gdańska niespełna trzy miesiące temu dały jednoznaczne zwycięstwo śp. Pawłowi Adamowiczowi. W związku z tym Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję, aby nie wystawiać własnego kandydata w nadchodzących wyborach uzupełniających" - głosiło przekazane wówczas oświadczenie prezesa PiS.

 

Przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska mają się odbyć w niedzielę 3 marca; rozporządzenie w tej sprawie podpisał w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Jest to wynikiem wygaśnięcia mandatu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zmarł 14 stycznia, po tym jak dzień wcześniej został zaatakowany podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pogrzeb prezydenta Gdańska odbył się w sobotę w Bazylice Mariackiej. Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie